Nečas končí v politice úplně: Už žádné volby či jednání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 6. 2013 13:11
Končí jako premiér, předseda ODS i jako poslanec - v příštích volbách už nebude kandidovat
Petr Nečas na kongresu v Brně.
Petr Nečas na kongresu v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas odchází z politiky. Již v pondělí večer předá prezidentu Miloši Zemanovi svou demisi na post premiéra, končí i jako předseda ODS.

Mandát poslance sice dokončí, v příštích volbách už ale do sněmovny kandidovat nebude.

Nechce být ani součástí možného vyjednávacího týmu, který by měl s koaličními partnery dojednat podobu příští vlády.

"Já samozřejmě rád ODS pomůžu a poskytnu své rady, ale nemyslím si, že by bylo dobře, abych byl součástí vyjednávacího týmu," vysvětlil.

Nečas byl poslancem od roku 1992, do ODS vstoupil o rok dříve.

Na začátku své kariéry byl členem zahraničního výboru Parlamentu ČR za ODS, kde se zaměřoval na otázky NATO a obrany.

Členem vlády se mohl stát poprvé již v květnu 1995, kdy jej ODS navrhla na uvolněné místo ministra vnitra. Návrh nejprve přijal, po několika dnech jej odmítl z rodinných důvodů.

Od září 2006 do května 2009 byl ministrem práce a sociálních věcí a místopředsedou vlády. Po volbách koncem května 2010 se pak stal premiérem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy