Nečas končí v politice úplně: Už žádné volby či jednání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 6. 2013 13:11
Končí jako premiér, předseda ODS i jako poslanec - v příštích volbách už nebude kandidovat
Petr Nečas na kongresu v Brně.
Petr Nečas na kongresu v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas odchází z politiky. Již v pondělí večer předá prezidentu Miloši Zemanovi svou demisi na post premiéra, končí i jako předseda ODS.

Mandát poslance sice dokončí, v příštích volbách už ale do sněmovny kandidovat nebude.

Nechce být ani součástí možného vyjednávacího týmu, který by měl s koaličními partnery dojednat podobu příští vlády.

"Já samozřejmě rád ODS pomůžu a poskytnu své rady, ale nemyslím si, že by bylo dobře, abych byl součástí vyjednávacího týmu," vysvětlil.

Nečas byl poslancem od roku 1992, do ODS vstoupil o rok dříve.

Na začátku své kariéry byl členem zahraničního výboru Parlamentu ČR za ODS, kde se zaměřoval na otázky NATO a obrany.

Členem vlády se mohl stát poprvé již v květnu 1995, kdy jej ODS navrhla na uvolněné místo ministra vnitra. Návrh nejprve přijal, po několika dnech jej odmítl z rodinných důvodů.

Od září 2006 do května 2009 byl ministrem práce a sociálních věcí a místopředsedou vlády. Po volbách koncem května 2010 se pak stal premiérem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy