Nečas: Česko je připraveno vetovat bankovní unii

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 10. 2012 13:01
Premiérovi se nelíbí sporné návrhy, které ohrožují stabilitu finančního systému ČR
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika nepodpoří současný návrh na vznik bankovní unie. Ministři se na tom dohodli na jednání vlády.

"Nejsme ve svém postoji izolováni, máme blízký postoj k Holandsku nebo Švédsku, fungujeme v širší koalici. Kdyby měla být schvalována bankovní unie v té podobě, jak je předložena, bezesporu bychom to vetovali," řekl premiér Petr Nečas po jednání vlády.

Premiér je připraven zablokovat vznik jednotného bankovního dohledu v EU v případě, že nebudou vyřešeny sporné návrhy, které ohrožují stabilitu tuzemského finančního systému.

Exportéři jsou proti vstupu do bankovní unie

O bankovní unii budou jednat představitelé členských zemí EU na summitu v Bruselu 18. a 19. října. Asociace exportérů ve středu vládu vyzvala, aby aby "všemi dostupnými prostředky" zabránila vstupu ČR do bankovní unie.

"Celkem 95 procent tuzemského bankovního trhu je ovládáno zahraničními matkami. To nás musí vést k velké opatrnosti v rámci regulace. Jde o zajištění garancí pro tuzemský sektor, proto můžeme těžko souhlasit například se vzájemným půjčováním. Kdyby byla předložena bankovní unie v současné podobě, tak bychom to bezpochyby vetovali," uvedl premiér. Dodal, že vláda považuje za nerealistické spuštění dohledového systému od ledna 2013.

Cílem vlády je podle Nečase pouze zajistit stabilitu domácího bankovního sektoru. "Patříme jen mezi tři země OECD, které nemusely dávat peníze do bank. Vklady přesahují objem úvěrů a máme kvalitní dohled," uvedl Nečas. Skepticky se k jednotnému dohledu v rámci EU vyjadřuje dlouhodobě i Česká národní banka.

Podle Asociace exportérů by začleněním ČR do bankovní unie mohlo být přímo ohroženo zdraví nejvýznamnějších bank v Česku a většiny proexportně orientovaných společností v ČR. "Naše banky již jednou prošly očistnou kúrou, která stála daňové poplatníky více než 500 miliard korun. Nedopusťte, aby se tato situace s pravděpodobně ještě mnohem horšími ekonomickými dopady opakovala," uvedli exportéři.

Návrhy Brusel nepředstavil

Pravomoc regulátora bankovního trhu by podle exportérů měla dál zůstat v rukou České národní banky. Bankovní unie by podle exportérů prý mohla znamenat konec českého bankovnictví.

Posílení supervize, díky níž by mimo jiné měla Evropská centrální banka získat podle návrhů komise nové dozorové pravomoci nad 6000 bankami v eurozóně, by mělo být jedním z hlavních stavebních kamenů bankovní unie. K dalším by měly patřit společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank. Návrhy, jak by měly tyto další části bankovní unie vypadat, nicméně Brusel zatím nepředstavil.

Pro ČR je klíčová kromě souběžného projednávání s dalšími částmi bankovní unie například otázka vyváženosti hlasovacích práv v Evropském bankovním úřadu (EBA). Zřejmě nejcitlivější je pak otázka pravomocí domácího regulátora ve vztahu k regulátorům mateřských společností, neboť v Česku je dominantní část bankovního trhu tvořena dceřinými společnostmi zahraničních mateřských firem.

 

Právě se děje

Další zprávy