Návrh na zvýšení platů ústavních činitelů se zadrhnul

ČTK ČTK
21. 11. 2012 13:36
Vládní návrh zkritizovala opozice i justice, jednat se znovu bude až 4. prosince
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Poslanci z rozpočtového výboru ve středu přerušili projednávání vládního návrhu na zvýšení platů ústavních činitelů.

Vrátit se k němu chtějí až 4. prosince, aby měli čas na pozměňovací návrhy. Vládu zkritizovali za to, že předložila pět variant zvýšení platů. Předlohu zkritizovali i přítomní zástupci justice.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa varoval, že pokud parlament přijme neústavní řešení platů ústavních činitelů nebo nepřijme nic, hrozí lavina žalob ze strany soudců. Soudci by mohli žádat doplatky svých platů až tři roky zpátky a soudy by jim zřejmě vyhověly.

Plat ústavních činitelů se podle zákona odvozuje od průměrného platu v nepodnikatelské sféře. Baxa argumentuje tak, že Ústavní soud již dříve rozhodl, že platy soudců se nemají snižovat a že jejich snížení pod trojnásobek uvedeného platu je protiústavní.

Důvody jsou politicko-populistické, míní Baxa 

Čtyři z pěti vládou navržených variant přitom počítají se zvýšením pod trojnásobek, pouze nejvyšší varianta počítá se zvýšením na trojnásobek platu.

Baxa navíc upozornil, že Český statistický úřad uveřejňuje od roku 2009 dva takové údaje, které se liší asi o 1400 korun. V případném soudním sporu by podle něj mohl každý soudce podle své úvahy rozhodnout, ke které výši by se přiklonil.

Jak také řekl, důvody, proč vlády zasahují do platů, jsou čistě politicko-populistické, i když je vlády odůvodňují stavem ekonomiky. "Jsou to laciná, prázdná a pokrytecká gesta bez efektu," prohlásil Baxa.

Prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník poukázal například na to, že soudci nemají možnost si přivydělávat, že se jim neproplácejí přesčasy nebo že třeba na školení musí jezdit vlastním autem.

Místopředsedkyně výboru Helena Langšádlová (TOP 09 a STAN) ale některé Baxovy argumenty odmítla. Řekla mimo jiné, že jde o otázku celkové solidarity ve společnosti a že úspory vzniklé touto cestou by se neměly podceňovat.

Vládní návrh reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil ustanovení zákona týkající se soudcovských platů. Parlament platy předloni snížil o čtyři procenta, to ale Ústavní soud u soudců zrušil. Vláda tak navrhla do roku 2014 platy politiků zmrazit a soudcům se stanovily vyšší základny pro výpočet příjmu pro loňský rok a pro období od letoška do roku 2014. I to ale Ústavní soud odmítl.

Podklad pro další diskusi

Vláda nechala rozhodnutí o výběru vhodné varianty na poslancích. Nejnižší možnost počítá s platem na úrovni 2,51násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře, nejvyšší počítá až s trojnásobkem. Navýšení by bylo shodné pro všechny kategorie ústavních činitelů, tedy i pro soudce.

"Je pravda, že vláda nám to neusnadnila," řekl zpravodaj Vladislav Vilímec (ODS). Alfréd Michalík (ČSSD) označil postup vlády za alibistický. Nezařazený poslanec Pavel Bém doporučoval vrátit návrh vládě k přepracování. Podle Václava Votavy (ČSSD) by si poslanci neměli sami určovat platy, ale měl by to dělat někdo jiný. Vyslovil se také pro to, aby při souběhu funkcí pobírali funkcionáři pouze jeden plat, jako je tomu například u poslanců, kteří jsou současně ministry.

Náměstek ministra práce Petr Šimerka řekl, že vláda bere návrh jako podklad pro další diskusi, které se nebrání a vítá ji. Podle něj je možné považovat všechny navržené varianty za přijatelné.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy