Náramky pro vězně budou mít zpoždění. Chceme, aby nevznikla žádná pochybnost, říká Pelikán

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 10. 12. 2015 23:24
Výběr firmy, která dodá několik stovek elektronických náramků pro sledování odsouzených v domácím vězení, nabírá zpoždění. Ministerstvo spravedlnosti po námitkách firem, které o zakázku projevily zájem, upravilo podmínky. Podle ministra Roberta Pelikána je důležité, aby výběrové řízení bylo co nejprůhlednější, cenou za to je posun termínů minimálně o čtvrt roku. V první fázi by měl resort nakoupit 250 sad náramků, za kolik, to bude jasné těsně před Vánocemi, kdy se budou otevírat obálky s nabídkami.
Foto: Jan Langer

Praha - Elektronické náramky pro vězně se už za poslední roky staly evergreenem, kdy se je neúspěšně snažilo prosadit několik ministrů spravedlnosti. Robert Pelikán nicméně věří, že jemu se systém, který by do budoucna měl českému vězeňství odlehčit, zavést podaří.

Ve čtvrtek na finančním podvýboru ústavněprávního výboru připustil, že projekt nabere zpoždění. Oproti původnímu harmonogramu se celý tendr posune minimálně o čtvrt roku. "Jak se nám shromáždily dotazy, tak se ukázalo, že řada potenciálních účastníků si stěžuje na podmínky. A mě pochopitelně zneklidnilo, že by tam bylo něco, co by ovlivnilo férovost," vysvětloval poslancům Pelikán.

"Byl požadavek, aby zařízení byla odolná do -40 stupňů Celsia, což jsem měl pocit, že asi nebude v nejbližší době," zmínil na dotaz poslance Martina Plíška jednu z věcí, které se měnily. Kromě toho se ustoupilo i od podmínky, aby alkohol testery, které budou součástí sledovacího systému, byly mobilní.

Ministerstvo počítá, že v rámci tendru nakoupí v první fázi 250 sad náramků a po devadesáti sadách alkohol testerů a zařízení pro oběti v případě trestu vykázání. Do budoucna by počet odsouzených s elektronickým náramkem mohl vzrůst až na 750.

Za kolik resort celý systém nakoupí, bude jasnější ještě letos, 23. prosince se mají otevírat obálky s nabídkami. Vítěz tendru pak podle aktualizovaného harmonogramu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, bude oznámen zhruba v půlce února.

S podpisem smlouvy se počítá na začátku března, což je ale poměrně optimistická varianta. Je totiž možné, že i když Pelikán usiluje o co nejotevřenější tendr, nebude se některá z neúspěšných firem chtít smířit s tím, že o lukrativní a prestižní zakázku přijde. "To, že někdo z čistě šikanózních důvodů podá stížnost, se stát může, pak bude záležet čistě na antimonopolním úřadu, jestli žádosti o předběžné opatření vyhoví," nepřipouští si neúspěch ministr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy