Náramky pro vězně budou mít zpoždění. Chceme, aby nevznikla žádná pochybnost, říká Pelikán

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 10. 12. 2015 23:24
Výběr firmy, která dodá několik stovek elektronických náramků pro sledování odsouzených v domácím vězení, nabírá zpoždění. Ministerstvo spravedlnosti po námitkách firem, které o zakázku projevily zájem, upravilo podmínky. Podle ministra Roberta Pelikána je důležité, aby výběrové řízení bylo co nejprůhlednější, cenou za to je posun termínů minimálně o čtvrt roku. V první fázi by měl resort nakoupit 250 sad náramků, za kolik, to bude jasné těsně před Vánocemi, kdy se budou otevírat obálky s nabídkami.
Foto: Jan Langer

Praha - Elektronické náramky pro vězně se už za poslední roky staly evergreenem, kdy se je neúspěšně snažilo prosadit několik ministrů spravedlnosti. Robert Pelikán nicméně věří, že jemu se systém, který by do budoucna měl českému vězeňství odlehčit, zavést podaří.

Ve čtvrtek na finančním podvýboru ústavněprávního výboru připustil, že projekt nabere zpoždění. Oproti původnímu harmonogramu se celý tendr posune minimálně o čtvrt roku. "Jak se nám shromáždily dotazy, tak se ukázalo, že řada potenciálních účastníků si stěžuje na podmínky. A mě pochopitelně zneklidnilo, že by tam bylo něco, co by ovlivnilo férovost," vysvětloval poslancům Pelikán.

"Byl požadavek, aby zařízení byla odolná do -40 stupňů Celsia, což jsem měl pocit, že asi nebude v nejbližší době," zmínil na dotaz poslance Martina Plíška jednu z věcí, které se měnily. Kromě toho se ustoupilo i od podmínky, aby alkohol testery, které budou součástí sledovacího systému, byly mobilní.

Ministerstvo počítá, že v rámci tendru nakoupí v první fázi 250 sad náramků a po devadesáti sadách alkohol testerů a zařízení pro oběti v případě trestu vykázání. Do budoucna by počet odsouzených s elektronickým náramkem mohl vzrůst až na 750.

Za kolik resort celý systém nakoupí, bude jasnější ještě letos, 23. prosince se mají otevírat obálky s nabídkami. Vítěz tendru pak podle aktualizovaného harmonogramu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, bude oznámen zhruba v půlce února.

S podpisem smlouvy se počítá na začátku března, což je ale poměrně optimistická varianta. Je totiž možné, že i když Pelikán usiluje o co nejotevřenější tendr, nebude se některá z neúspěšných firem chtít smířit s tím, že o lukrativní a prestižní zakázku přijde. "To, že někdo z čistě šikanózních důvodů podá stížnost, se stát může, pak bude záležet čistě na antimonopolním úřadu, jestli žádosti o předběžné opatření vyhoví," nepřipouští si neúspěch ministr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy