Náměstkem Babiše má být proslulý auditor Wagenknecht

ČTK ČTK
19. 1. 2014 21:34
Je známý i díky odhalení miliardových nesrovnalostí v ROP Severozápad.
Lukáš Wagenknecht.
Lukáš Wagenknecht. | Foto:

Praha - Prvním náměstkem budoucího ministra financí Andreje Babiše by se mohl stát auditor Lukáš Wagenknecht, známý mimo jiné z odhalení miliardových nesrovnalostí v Regionálním operačním programu Severozápad nebo auditů problematických zakázek v ústecké Krajské zdravotní. Informoval o tom dnes server Česká justice.

Dohodu o budoucím obsazení postu zatím žádný z aktérů nepotvrdil.

"Nemluvím o postu. Ale na ministerstvo ho přivedu, je jedním z mých poradců na finance," cituje server kandidáta na ministerský post Babiše.

"Já chápu, že se na takové věci ptáte, ale zatím řešíme úplně jiné věci než personální otázky," uvedl Wagenknecht s tím, že je v radě ekonomických poradců zaměřujících se na veřejnou správu, státní službu, řízení a audit.

Podle Babiše je posílení interních auditů vybudováním silného týmu na ministerstvu jednou z jeho priorit. "Nejde jen o evropské peníze, ale o veřejné rozpočty vůbec. Ty tady pořádně nekontroluje nikdo," poznamenal šéf hnutí ANO.

V loňském roce Wagenknecht vedl interní audit v pražském dopravním podniku, kde zpracovával podrobný audit dostavby trasy metra A. Vedení ho ale na konci října propustilo. Vytklo mu mimo jiné, že ve zprávě pro představenstvo byly faktické chyby. Podle Nadačního fondu proti korupci bylo ale Wagenknechtovo vyloučení účelové.

Profesní praxi zahájil Wagenknecht jako interní auditor ministerstva vnitra, poté byl inženýrem kvality a interním auditorem společnosti Foxconn a následně vedoucím útvaru Interní audit na Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy a dále manažerem interního auditu ve společnosti Deloitte Audit. V letech 2009 - 2013 byl zvolen viceprezidentem Českého institutu interních auditorů, připomněl server Česká justice.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy