Náčelník generálního štábu Picek míří do diplomacie

Jan Němec Jan Němec, Tereza Šídlová
29. 4. 2012 7:00
Ministr Schwarzenberg potvrdil i nového velvyslance při EU Martina Povejšila
Vlastimil Picek.
Vlastimil Picek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který v červnu opustí nejvyšší armádní post, míří do diplomacie.

Že se má Picek v rámci letošní obměny velvyslanců ujmout vedení některé z českých ambasád, potvrdil Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Myslím, že by byl vhodný kandidát, byl voják i diplomat," uvedl ministr a vicepremiér vlády. Na dotaz, zda o Pickově angažmá uvažuje, odpověděl: "Ano, ještě nevím kde."

Na rozdíl od náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého, který zůstane i ve svém diplomatickém angažmá u armádních záležitostí - bude totiž velvyslancem při NATO -, se Picek má zřejmě stát "běžným" ambasadorem.

Podle zdroje blízkého diplomacii se mluví o tom, že by se Picek stal velvyslancem ve Slovinsku. Tam je ale současný ambasador teprve třetím rokem. Obvyklá doba střídání velvyslanců je čtyři roky.

Náročný Afghánistán

Obměna ale může letos čekat i jednu z nejnáročnějších českých misí přímo s českou vojenskou účastí, a to v Afghánistánu, kde od dubna 2010 působí bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Petr Pelz. I jeho předchůdce na postu v Kábulu Jiří Nekvasil v neklidné zemi strávil dva roky, tedy poloviční dobu, než je v diplomacii obvyklé.

Sám Picek Aktuálně.cz vzkázal, že o jeho budoucím pracovním angažmá rozhodnuto není.

"Zatím nevím, do které oblasti po ukončení vojenské kariéry zamířím a kde budu působit. Doufám však, že získám práci, kde budu moci nejen uplatnit dosavadní zkušenosti, ale také že tato práce bude zajímavá a kreativní," zprostředkovala Pickova slova mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Média minulý týden informovala o tom, že Picek skončí v armádě k 30. červnu. Jeho odchod do vojenského důchodu byl původně plánovaný až na říjen, současný velitel armády si ale údajně přál svůj odchod urychlit.

Doma sedět nebudu

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě načasování Pickova odchodu také nasvědčuje jeho angažmá v diplomacii, velvyslanci se obvykle střídají v létě.

"V každém případě doma rozhodně sedět nehodlám," dodal už jen Picek, který má za sebou dlouholetou kariéru v armádě. V minulosti také vedl vojenskou kancelář prezidenta Václava Klause.

Hlava státu má ostatně také ve jmenovacím procesu nových českých ambasadorů poslední slovo, na návrh ministerstva zahraničí se souhlasem vlády diplomaty schvaluje.

Pickovým nástupcem má být Petr Pavel, který je dnes jeho zástupcem.

Přesun z NATO do EU

Schwarzenberg v rozhovoru Aktuálně.cz také poprvé potvrdil informaci, že novým českým velvyslancem v EU bude diplomat a současný šéf české mise při NATO Martin Povejšil.

"Ano," řekl na dotaz Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Povejšil patří dlouhodobě k nejužšímu vedení ministerstva zahraničí, kde pracuje od začátku 90. let. V minulosti působil například jako velvyslanec ve Španělsku nebo Chile, za vlády Mirka Topolánka, tedy když už byl jeho šéfem Schwarzenberg, zastával vysokou pozici politického ředitele ministerstva.

Povejšil se angažoval také ve snahách umístit americký radar v Česku, byl jedním z českých vyjednavačů, kteří ladili příslušné smlouvy s USA, ty však nakonec spadly ze stolu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 30 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy