Ministrů se lustrační zákon týkat nebude, potvrdil Senát

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2014 16:28
Novelu ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Zákon se tak bude týkat jen vedoucích úředníků ve státní správě.
Premiér Sobotka a jeho ministři.
Premiér Sobotka a jeho ministři. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Lustrační zákon se bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky. Senát to potvrdil v rámci novel 60 zákonů souvisejících se služebním zákonem. O jejich schválení beze změn rozhodli sociální demokraté. Normu tak dostane k podpisu prezident.

Senátoři o novelách rozhodli podle doporučení svého ústavně-právního výboru. Výbor pro veřejnou správu na podnět Miloše Vystrčila (ODS) doporučoval, aby ani členy vlády a jejich náměstky nemohli být někdejší spolupracovníci Státní bezpečnosti (StB), tedy komunistické tajné policie.

Senát o přijetí beze změn rozhodoval dvakrát, výsledek prvního hlasování totiž zpochybnil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. V konečném hlasování bylo pro přijetí beze změn 24 z 41 přítomných senátorů. Kromě ČSSD zvedli pro novely ruku už jen Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) a Eliška Wagnerová (za SZ).

ODS byla proti

Proti přijetí byli občanští demokraté, ostatní přítomní se hlasování zdrželi včetně zástupců vládní KDU-ČSL. Právě lidovečtí senátoři měli podle doporučení celostátního výboru strany prosadit v horní komoře opatření, která by zabránila bývalým konfidentům StB získat vládní křesla.

Lustrace budily pozornost při jmenování nynější vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Šéf ANO a nynější ministr financí Andrej Babiš nepředložil lustrační osvědčení. Pravicová opozice tehdy poukazovala na to, že kabinet porušuje platná pravidla už při svém vzniku.

Pravice se pokoušela ve Sněmovně vložit do projednávaných novel povinnost ministrů doložit čisté lustrační osvědčení a svedla o to několikahodinovou bitvu. V Senátu byly novely schváleny bez diskuse na schůzi horní komory.

Zeman služební zákon vetoval

Takzvaný změnový zákon je nutný kvůli provádění služebního zákona, na kterém se dohodly vládní koalice a pravicová opozice. Změnový zákon dává do souladu se služebním zákonem na šest desítek dalších norem, hlavně zákony o různých státních úřadech. Upravuje třeba taky zákoník práce. V intencích služebního zákona v něm zruší smluvní platy.

Služební zákon už obě komory Parlamentu schválily, vetoval ho ale prezident Miloš Zeman, který kritizuje úpravu takzvaných politických náměstků. Budou podle něho bez práce a jen pobírat plat. Zeman hrozí i případnou ústavní stížností. Sněmovna má o prezidentském vetu rozhodnout v pátek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy