Ministr zrušil výběrové řízení na šéfa Národní galerie

Jan Němec Jan Němec
12. 8. 2010 18:44
Vypíše nové, Knížák povede NG jen do konce srpna 2011
Současný ředitel Milan Knížák
Současný ředitel Milan Knížák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) zrušil výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie a zároveň rozhodl, že vypíše nové. Současný šéf Milan Knížák galerii povede podle ministrova rozhodnutí jen do konce srpna příštího roku.

"Ministerstvo kultury vyhlásí nové výběrové řízení s předpokladem jmenování nového generálního ředitele k 1. 6. 2011. V době do 31. 8. 2011 proběhne předání a převzetí funkce, které bude zakončeno podpisem předávacího protokolu," píše se v ministrově rozhodnutí, které má Aktiálně.cz k dospozici.

Ministr měl na výběr tři jména

Ministr už dříve avizoval, že se nejspíš rozhodne výběrové řízení zrušit. Vypsal ho letos v únoru jeho předchůdce ve Fischerově vládě Václav Riedlbauch.

Nového šéfa Národní galerie měla navrhnout mezinárodní komise. Ta se nakonec shodla doporučit ministrovi Jiřího Fajta, historika starého umění.

Fajt už v Národní galerii pracoval v 90. letech - vedl právě Sbírku starého umění. Z Národní galerie ale odešel pro neshody právě se současným generálním ředitelem Knížákem.

Ministr Riedlbauch se ale nakonec rozhodl nového generálního ředitele nejmenovat a nechat to na svém nástupci. Předal mu ovšem hned tři návrhy: kromě zmíněného Jiřího Fajta ještě Marka Pokorného, ředitele Moravské galerie Brno, a ekonoma Vladimíra Rösela.

Besser: O Národní galerii chci diskutovat

Zároveň ve čtvrtek ministr Besser rozhodl, že zadá audit Národní galerie a zřídí svoji poradní komisi. Ta provede oponenturu současné koncepce Národní galerie.

"V součinnosti s tímto poradním orgánem bude provedena odborná oponentura platné Koncepce Národní galerie," rozhodl ministr Besser.

Zároveň chce ministerstvo vyzvat i širší odbornou veřejnost k diskusi, kam by měla Národní galerie směřovat.

Milan Knížák vede Národní galerii od roku 1999. Za tu dobu se na jeho hlavu snášelo dost kritiky - mj. za to, že jako aktivní umělec preferuje ve sbírkách svá díla nebo práce jen některých výtvarníků. Od oponentů byl kritizován i za to, že pořádá málo výstav a dělá z NG spíše muzejní instituci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy