Ministr zrušil výběrové řízení na šéfa Národní galerie

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
12. 8. 2010 18:44
Vypíše nové, Knížák povede NG jen do konce srpna 2011
Současný ředitel Milan Knížák
Současný ředitel Milan Knížák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) zrušil výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie a zároveň rozhodl, že vypíše nové. Současný šéf Milan Knížák galerii povede podle ministrova rozhodnutí jen do konce srpna příštího roku.

"Ministerstvo kultury vyhlásí nové výběrové řízení s předpokladem jmenování nového generálního ředitele k 1. 6. 2011. V době do 31. 8. 2011 proběhne předání a převzetí funkce, které bude zakončeno podpisem předávacího protokolu," píše se v ministrově rozhodnutí, které má Aktiálně.cz k dospozici.

Ministr měl na výběr tři jména

Ministr už dříve avizoval, že se nejspíš rozhodne výběrové řízení zrušit. Vypsal ho letos v únoru jeho předchůdce ve Fischerově vládě Václav Riedlbauch.

Nového šéfa Národní galerie měla navrhnout mezinárodní komise. Ta se nakonec shodla doporučit ministrovi Jiřího Fajta, historika starého umění.

Fajt už v Národní galerii pracoval v 90. letech - vedl právě Sbírku starého umění. Z Národní galerie ale odešel pro neshody právě se současným generálním ředitelem Knížákem.

Ministr Riedlbauch se ale nakonec rozhodl nového generálního ředitele nejmenovat a nechat to na svém nástupci. Předal mu ovšem hned tři návrhy: kromě zmíněného Jiřího Fajta ještě Marka Pokorného, ředitele Moravské galerie Brno, a ekonoma Vladimíra Rösela.

Besser: O Národní galerii chci diskutovat

Zároveň ve čtvrtek ministr Besser rozhodl, že zadá audit Národní galerie a zřídí svoji poradní komisi. Ta provede oponenturu současné koncepce Národní galerie.

"V součinnosti s tímto poradním orgánem bude provedena odborná oponentura platné Koncepce Národní galerie," rozhodl ministr Besser.

Zároveň chce ministerstvo vyzvat i širší odbornou veřejnost k diskusi, kam by měla Národní galerie směřovat.

Milan Knížák vede Národní galerii od roku 1999. Za tu dobu se na jeho hlavu snášelo dost kritiky - mj. za to, že jako aktivní umělec preferuje ve sbírkách svá díla nebo práce jen některých výtvarníků. Od oponentů byl kritizován i za to, že pořádá málo výstav a dělá z NG spíše muzejní instituci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy