Ministr zahraničí Petříček skončí ve vládě. Hamáček mu řekl, že navrhne jeho odvolání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2021 21:24
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil na dotaz agentury ČTK.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Foto: ČTK

Odchod šéfa české diplomacie nastane poté, co politik na pátečním sjezdu sociální demokracie neúspěšně kandidoval do jejího čela.

"Mohu potvrdit, že jsem se na schůzce s Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání," napsal Petříček v textové zprávě.

Prezident Miloš Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Petříčkovo případné odvolání, navrhne-li ho premiér Andrej Babiš (ANO), nebude blokovat. Výměna by se mohla uskutečnit již v pondělí.

"Pokud by k těmto změnám došlo, pak já nebudu ten, kdo by například oddaloval případné odvolání pana ministra Petříčka," řekla hlava státu v rozhovoru.

Zeman o změnu v čele diplomacie usiluje dlouhodobě. Petříček míní, že prezidentovi vadí kvůli upozorňování na bezpečnostní rizika tendru na stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany či odmítání očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami.

Podle spekulací médií má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

Ten je podle nedělního Zemanova vyjádření mnohem zkušenější než starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, kterého prezident v roce 2019 odmítl ministrem kultury jmenovat. Šmarda se nakonec nominace vzdal a novým šéfem resortu se stal Zaorálek.

"Nebudu to vůbec komentovat, žádnou nabídku jsem nedostal," řekl v sobotu poslanec Birke na dotaz, zda bude novým ministrem kultury po Zaorálkovi.

Petříček v pátek neuspěl ve volbě předsedy ČSSD, v níž kandidoval proti Hamáčkovi. Šéf sociální demokracie poté uvedl, že žádnému ministrovi nedává "bianco šek" až do sněmovních voleb. Petříček následně novinářům řekl, že s vicepremiérem Hamáčkem nehovořil o spekulacích ohledně svého konce ve funkci a dodal, že na funkci nelpí. S Hamáčkem se sešel až v neděli.

Zdroje Seznam Zpráv uvedly, že ČSSD si začala v nedávné době vypracovávat průzkumy týkající se jejich předních představitelů a Petříček v nich nedopadl nejlépe. "Potřebujeme nalákat levicové voliče z pražských sídlišť. Lidé, kterým je Tomáš Petříček sympatický, ČSSD stejně volit nebudou," řekl anonymní zdroj redakci.

Video: Rusko je bezpečnostní hrozba, říká Tomáš Petříček

Odvolání zmocněnce Míla přišlo od ministra Havlíčka velmi nečekaně, rozhodnutí vlády nebylo jednomyslné, říká ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy