Mládek se navezl do Babiše. Poslanec ANO se urazil a odešel

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 20. 4. 2015 19:36
Ministr průmyslu Jan Mládek ve středu na konferenci o financování sportu napadl hnutí ANO. Je prý firmou Andreje Babiše.
Ministr průmyslu Jan Mládek
Ministr průmyslu Jan Mládek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Z panelové diskuse o financování sportu, která ve středu proběhla v Praze, se možná vyklubal konflikt mezi dvěma největšími vládními partajemi ČSSD a ANO.

Sociálnědemokratický ministr průmyslu Jan Mládek, který diskusi moderuje, si totiž na adresu koaličního neodpustil jízlivou poznámku. Hnutí ANO podle něj "není ani stranou, ani hnutím, ale firmou Andreje Babiše".

Oprava

V předchozí verzi článku jsme mylně uvedli jednu citaci ministra Jana Mládka, když jsme napsali, že ministra financí označil za velkého cynika. Ministr Mládek větu tohoto znění nepronesl. Za chybu se jemu i čtenářům omlouváme.

Jeho poznámka rozčílila poslance za hnutí ANO Jiřího Holečka, který se zvedl a opustil sál, v němž seděl mimo jiné i předseda olympijského výboru Jiří Kejval, šéf České unie sportu Miroslav Jansta nebo ministr školství Marcel Chládek. S tím se Holeček dlouhodobě pře o koncepci sportu a kritizuje systém přidělování dotací.

"Nepochopil jsem to. Seděl jsem, poslouchal jsem a když jsem tohle slyšel, tak jsem se zvedl a odešel," potvrdil Aktuálně.cz informaci Holeček. Podle něj jde spíš o dlouhodobý Mládkův postoj, než o "vyřizování účtů" kvůli aktuálnímu sporu kvůli zákonu o sportu.

Babiš: Chládek nectí dohody

Zákon o sportu na středeční jednání vlády předložil Chládek, ohradil se však proti němu právě šéf ANO Babiš. Ten v dopise ministru školství i premiérovi napsal, že jde o porušení dohody. Žádal proto, aby zákon vláda nyní neprojednávala, což se i nakonec stalo.

"Na lednové schůzce byla uzavřena dohoda mezi panem Babišem a panem Chládkem, že nejdříve vznikne koncepce státní podpory sportu a teprve poté zákon. A pan Chládek ji nedodržel,“ vysvětlil již zmíněný Holeček.

Na to ministr školství zareagoval jen velmi stručně. "Pokud koaliční partneři cítí, že je třeba tento zákon ještě prodiskutovat na koaliční radě, nemám s tím problém," vzkázal.

Chládek v další diskusi Holečka nepřímo označil za škůdce českého sportu.

"Osobně si myslím, že někteří poslanci se tváří, ze podporují sport, ale podle mého jsou spíš škůdci. Čtyřstránkovou koncepci, kterou jsem dostal od pana poslance Holečka - dvě stránky jsou popis účastníků, na dvou stranách je napsano, že sport má dostat 42 miliard. To je super! A já říkám: dojednal jste to s Andrejem Babišem? Ne, moje práce skončila, teď je to na ministrovi školství," prohlásil Marcel Chládek.

Na slovní přestřelku zareagoval i šéf českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Jedna strana nám tu říká, že bude líp. Tak tomu budeme věřit," konstatoval Kejval za smíchu z publika.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 31 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy