Ministr Blažek nakupoval vedle bytů i pozemky

Martina Machová Martina Machová
15. 7. 2012 12:11
Za všechy své nemovitosti utratil ve zmíněných letech na 13 milionů korun
Ministr Pavel Blažek.
Ministr Pavel Blažek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek má ve svém majetku bohaté realitní portfolio, do něhož kromě domu v Brně a několika bytů různě po republice patří i přes pět hektarů pozemků v jeho Jihomoravském kraji.

Zjistil to v katastru nemovidostí deník Insider, který už tento týden popsal nákupy domů a bytů, které místopředseda ODS udělal v letech 2001 až 2010. Za všechy své nemovitosti utratil ve zmíněných letech na 13 milionů korun.

Do pozemků přitom nový člen vlády investoval v letech 2007 a 2008. Tak mu dnes jako spoluvlastníkovi patří 4,6 hektaru luk a lesů v malebné krajině u jihomoravské vsi Rojetín a dalších 8,66 tisíce metrů čtverečních na hranici Chráněné krajinné oblasti Moravský kras v Březině u Křtin.

Věděl do i Venclík

Na rozdíl od domů a bytů, u kterých je jako spoluvlastník zapsána i jeho manželka, je v případě pozemků uveden sám, respektive se svými společníky.

Obě lokality, do nichž Pavel Blažek investoval, spojuje jméno Roberta Kerndla, Blažkova politického spojence, s nímž ministr sedí ve vedení města Brna.

Obě byly také výhodnou koupí a obě mají další potenciál ke zhodnocení. Zatímco v Rojetíně vzniká zcela nový územní plán (ves o 74 nastálo hlášených obyvatelích dosud žádný neměla), Březina je už nyní vyhledávanou lokalitou pro stavbu rodinných domků.

Kromě pěkného okolí totiž skýtá další výhodu - je dobře dostupná z Brna, což možná přilákalo i dalšího vlivného muže jihomoravské ODS Milana Venclíka, který u této obce koupil hájenku.

Březina u Křtin, tady chtějí Blažkovi stavět.
Březina u Křtin, tady chtějí Blažkovi stavět. | Foto: Martina Machová

S Kerndlem do Březiny

Za řadový domek v Březině developeři průměrně chtějí kolem 4 milionů korun a cena stavební parcely se pohybuje mezi 750 až 1000 korunami za metr čtvereční.

Pavel Blažek a spol. zde nakupovali v roce 2007 za 320 korun a celkově za pozemky zaplatili 2,77 milionu. V dané lokalitě polohou vynikají, avšak stále zejí prázdnotou. Kolem už se přitom staví.

„Měly sloužit buď k pronájmu, nebo ke stavbě našich rodinných domků. Ale protože nemáme čas, nedostali jsme se k tomu," přibližuje koupi půdy a její další osudy ministr Blažek. „Třeba si tam něco postaví až naše děti," dodává.

Kromě Roberta Kerndla je spoluvlastníkem v Březině i jeho otec Vladimír („Laďa"), populární zpěvák a častý interpret z předvolebních mítinků ODS. Jen pro doplnění - čtvrtým spolumajitelem je muž, který podle Blažka pozemky ke koupi vytipoval.

Kouzlo územního plánu

Mnohem rozlehlejší než ty v Březině jsou pak pozemky Pavla Blažka v Rojetíně. Celkově si zde tandem Blažek - Kerndl ml. pořídil 4,6 tisíce metrů čtverečních a zaplatil za ně 50 tisíc korun.

„Byla tam výhodná nabídka na koupi a my jsme uvažovali, že to někomu pronajmeme," vysvětluje další nákup Blažek.

Tentokrát se na investiční akci brněnských politiků podílel i místní starosta Pavel Hubálek a každý vlastní jednu třetinu. S novým členem vlády ho prý seznámil Robert Kerndl, který má v sousední vsi chalupu.

Pozemek v Líšni, tady stálo rekreační stavení.
Pozemek v Líšni, tady stálo rekreační stavení. | Foto: Karel Toman

„Vlastně ani nevím, proč jsme to kupovali, na stavění to není. Není v tom žádný byznys plán," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, jaké má trojice politiků s pozemky plány, první muž Rojetína. „Možná někdy do budoucna, kdyby se změnila aglomerace, tak možná," dodal.

Pozemky podle něj byly levné zejména proto, že jde o chudý kraj, a také proto, že zbyly po prodeji jedné z chalup. Zatímco dům se prodal, pozemky nikdo nechtěl.

V současnosti v Rojetíně vzniká nový územní plán a otázky na to, jak může ceně ministrových pozemků pomoci, nedopadly s valným vysvětlením.

Zpracovatel územního plánu - architekt Alexander Běhal - i oficiální pořizovatel - úřad v Tišnově - odkazují s odpověďmi zpět na rojetínského starostu, který je sám do změn zainteresován.

Pavel Hubálek posléze přiznává, že takzvaná rozvojová zóna se týká i jeho společných pozemků s ministrem. „Jde jen o pár metrů čtverečních," říká starosta Hubálek a z jeho slov vyplývá, že pozemky spadly mezi ty, kam by se mohla ves rozrůstat samovolně. „Nežádám ani o změnu územního plánu ani o stavební povolení," dodává k tomu Pavel Blažek. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Pordej pozemků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy