Ministerské čistky začaly, končí 12 Čunkových úředníků

Petr Holub
26. 1. 2009 18:20
Cyril Svoboda vyměnil lidi, kteří řeší dotace EU
Nový ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda.
Nový ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Okamžitě po nástupu do funkce vyměnil nový ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda celkem dvanáct významných úředníků.

Výměnu obecně oznámil už v pátečním rozhovoru pro ČT24, podle Aktuálně.cz jde většinou o ředitele odborů.

Odchod se týká i Petra Hartmanna, který je odpovědný za provoz Národního monitorovacího systému. Nedostatky tohoto systému byly spolupříčinou odchodu Svobodova předchůdce Jiřího Čunka z vlády.

Informaci o odchodu úřadníků a Hartmanna, kterou Aktuálně.cz získalo z důvěryhodného zdroje, nevyloučil ani Svobodův mluvčí Hynek Jordán. "V této chvíli nemohu nic komentovat, vše vysvětlí ministr na úterní tiskové konferenci," řekl.

Nehlídáte, nečerpáte

Nekvalitní monitorovací systém, který měl Hartmann na starosti, ohrožuje čerpání evropských dotací.

I když má Česká republika v rozpočtovém období 2007-2013 přiděleno na každý rok 100 miliard korun, dosud se podařilo vyčerpat necelé dvě miliardy.

Úředníci Evropské komise kritizovali stav, kdy monitorovací systém provozuje firma vybraná bez výběrového řízení. Zároveň se obávají, že při nekvalitní kontrole se mohou miliardy ztratit bez užitku.

Europoslanec Jan Březina upozornil, že komise odmítá peníze posílat, dokud se monitorovací nedá do pořádku.

Cena za kritiku?

Právě Hartmann loni v prosinci v Bruselu český systém pro účtování bruselských dotací kritizoval.

"Prezentace k monitorovacímu systému, která se uskutečnila 17.12.2008 v Bruselu na generálním ředitelství Regio, se týkala zhodnocení stavu současného monitorovacího systému, jeho omezení ve smyslu funkčním i způsobu nákupu v roce 2000," potvrdil to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Kritizoval jsem zejména právní a technické problémy současného monitorovacího systému. Dále jsem v rámci prezentace navrhl řešení, jak odstranit tyto nedostatky, které se při užívání systému projevily," uvedl.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy