Milan Štěch opouští odbory. V Senátu zůstane

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 1. 2010 18:17
Předseda ČMKOS působil ve funkci osm let. Dnes oznámil, že končí
Milan Štěch
Milan Štěch | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch po osmi letech v této funkci končí. Svůj odchod dnes oznámil v Rádiu Česko.

Štěch, který je také místopředsedou Senátu za ČSSD povede odbory do dubnového sjezdu, kde bude zvolen nový předseda.

"Už vykonávám osmý rok funkci předsedy ČMKOS, před tím jsem byl 8 let místopředsedou. Ta práce je hodně i manažerského charakteru. Proto se domnívám, že je dobře provést určitou změnu jak v mé osobě, tak i umožnit, aby někteří další kolegové mohli využít uvolněného místa v konfederaci," uvedl pro rádio.

Milan Štěch zároveň potvrdil, že chce nadále zůstat ve funkci, kterou nyní zastává v Senátu. "Z titulu funkce místopředsedy jsem i členem grémia ČSSD a určitě i v budoucnu, v nejbližších letech, bych se plně chtěl věnovat veřejné činnosti a bude záležet, kde pro mě bude uplatnění," vysvětlil. Štěch by také v případě úspěchu ČSSD v podzimních senátních volbách mohl patřit mezi vážné kandidáty na předsedu Senátu.

Podle informací Aktuálně.cz by měl Milana Štěcha nahradit nestraník Jaroslav Zavadil, současný místopředseda ČMKOS. Pokud se tak v dubnu skutečně stane, zbaví se odbory dlouhodobého napojení na sociální demokracii. 


 

Právě se děje

před 20 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 32 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy