Mezi řádky průzkumů: Rath škodí ČSSD, ale ne moc

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
29. 5. 2012 19:15
Analyzujeme květnové průzkumy CVVM, STEM a Factum Invenio
Levice a malé strany na vzestupu?
Levice a malé strany na vzestupu? | Foto: Jan Langer

Praha - Přesně v půlce volebního období této sněmovny se politické těžiště jasně přesouvá směrem k levici, zřetelný je nárůst preferencí KSČM a propad vládních stran.

Na tom se shodnou květnové průzkumy všech tří hlavních agentur zabývajících se průzkumem obliby politických stran, které jsme srovnali.

Výzkumné agentury se naopak neshodnou v tom, zda - a jak moc - ovlivnila popularitu nejsilnější strany - ČSSD - korupční kauza Davida Ratha.

Záškodník Rath? Agentury se neshodnou

CVVM Sociologického ústavu, STEM i Factum i v květnu sice dál favorizují opoziční ČSSD - podle Factum 26 % voličských hlasů, u CVVM dokonce 36,5 %, s odhadem dopadu kauzy Rath je to ale podobné jako s předpovědí počasí od různých meteorologů.

Srovnejme jen tato dvě sdělení: "Kauza Rath poškodila ČSSD jen mírně" (Factum) a "ČSSD znatelně ztratila, zjevnou příčinou je aféra Davida Ratha" (STEM).

STEM tvrdí, že ještě do 14. května při sběru dat preferovalo ČSSD 28 procent dotázaných, 15. května, kdy aféra propukla, strana spadla na 25 procent a poté v dalších dnech až na 21 procent.

CVVM v tomto sporu dvou agentur zůstává stranou, šetření prováděla ještě před 14. květnem.

Lebeda: Určit počet poslanců? Nesmysl…

Spolu s ČSSD v čele stranického pelotonu výrazně rostou preference KSČM. CVVM a Factum ji dokonce shodně řadí jako momentálně druhou nejsilnější stranu, jen STEM jí přiřadil místo až po ODS.

Opačným procesem procházejí vládní strany - ODS a TOP 09. To ale politolog Tomáš Lebeda považuje za běžný trend i v jiných zemích: nepopulární opatření vlády (bez ohledu, zda pravice, či levice) mají tendenci dělat v první půlce volebního období a doufají, že propad budou kompenzovat v druhé půlce.

"Proto nemám moc rád, když pak opozice vyzývá nepopulární vládu k odchodu na základě průzkumů. Je to, jako bychom zastavili fotbal v poločase a řekli, že jedno mužstvo hrálo natolik špatně, že netřeba ani dohrávat," komentuje to Lebeda.

Srovnání znemožňují samy agentury

Detailně ale srovnat, jak si vlastně strany vedou, je na základě průzkumů téměř nemožné: zatímco STEM zveřejňuje procenta jen stranických preferencí (tedy oblibu stran i u těch lidí, kteří jasně říkají, že k volbám nepůjdou), Factum zase jen procenta potenciálně získaných hlasů voličů (a nikoli stranické preference).

Jen CVVM zveřejňuje obě data, nepřepočítává je ale - na rozdíl od obou zbývajících agentur - na získané poslanecké mandáty.

Naopak u STEM a Factum jsou počty mandátů stěžejním údajem.

V květnových průzkumech by tak ČSSD teď měla 72 poslanců (Factum) nebo 81 (STEM), ODS 38 nebo 48, KSČM 45 nebo 42. TOP 09 se pohybuje mezi 23 a 25 mandáty.

Tendenci přepočítávat preference přímo na mandáty ale kritizuje Lebeda jako expert na volební systémy.

"Uvádět počty mandátů je podle mě velmi problematické, museli by mít volební výsledky po krajích. Jinak je to extrémně nepřesné a bavíme se pak spíše o dohadech než o sofistikovaných datech," komentuje snahy Factum a STEM.

Další trend: Vzestup malých stran?

Co ale z dat vyčíst lze, je možný úspěch některé z malých stran, případně i dvou.

Nejvíce v tuto chvíli průzkumy favorizují lidovce, a to shodně všechna tři výzkumná pracoviště: STEM jim v květnu přisoudil 6 poslanců, Factum dokonce 13 a CVVM uvádí jako jejich volební zisk 5,5 procenta hlasů.

Průzkum agentury Factum je malým stranám obecně více nakloněn: upozorňuje, že i Strana práv občanů-Zemanovci atakují pětiprocentní hranici volitelnosti, i když jen zezdola (4,8 %).

"Průzkumy pouze nemapují stav nálad, ony je také utvářejí. Pro malou stranu je podstatné, zda se ocitne těsně pod, nebo těsně nad pěti procenty. To může psychologicky ovlivnit chování voličů," upozorňuje Lebeda.

Na opačném konci tohoto trendu je donedávna vládní strana Věci veřejné (jejíž 2 poslanci i teď Nečasovu vládu drží): CVVM 1,5 procenta hlasů voličů, Factum pouhé procento.

"V tomto prostředí se pohybuji už dlouho. Proto bych jakýkoliv průzkum bral spíše s rezervou," uzavírá Tomáš Lebeda.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy