Mezi lídry do eurovoleb je nejpopulárnější Bobošíková

Domácí Domácí
22. 5. 2009 16:41
Jednička kandidátky uskupení Suverentia voliče rozděluje. Polovina z nich ji hodnotí příznivě, téměř stjné procento negativně
Jana Bobošíková.
Jana Bobošíková. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalá neúspěšná kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková má mezi voliči nejpříznivější hodnocení ze čtyřiadvaceti lídrů kandidátek do evropských voleb.

Agentura STEM zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož na začátku září řeklo 49 procent mezi 1265 oslovenými voliči  o Bobošíkové, že ji hodnotí kladně. Celých 45 procent lidí však na ni má negativní názor. Pouze šest procent uvedlo, že ji nezná.

Druhým nejpřiznivěji přijímaným lídrem je lidovecká politička Zuzana Roithová, kladně ji hodnotí 43 procent voličů, negativně 37.

Teprve za těmito dvěma ženami následují lídři kanidátek dovu největších stran - ODS a ČSSD. Lépe dopadl v průzkumu socialista Jiří Havel, jehož kladně přijímají dvě pětiny voličů. Celá třetina však uvedla, že ho vůbec nezná.

Jan Zahradil z ODS získal příznivé hodnocení také téměř od dvou pětin lidí, ve srovnání s Havlem však mnohem více voličů řeklo, že se na něj dívá nepříznivě.

Výsledky tohoto průzkumu popularity úplně nekorespodují s preferencemi, jaké voliči dali jednotlivým stranám.  Podle nich by se do evropského parlamentu (získaly by aspoň 5 procent hlasů) dostaly ČSSD, ODS, komunisté a lidovci. 

Lídr komunistů Miloslav Ransdrof přitom patří mezi voliči k nejméně oblíbeným lídrům. Naopak uskupení Suverenita Jany Bobošíkové dopadlo v preferencích mezi těmi, kdo mají mizivou šanci se do europarlamentu dostat. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy