Maturity dostaly šanci na odklad

Kateřina Eliášová
7. 2. 2007 19:25
Praha - Koaliční poslanci dnes poslali do druhého čtení návrh ODS a Zelených odložit jednotné maturitní zkoušky o dva roky.
Státní maturity? Termín je ve hvězdách.  -  Ilustrační foto.
Státní maturity? Termín je ve hvězdách. - Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ještě včera byly maturity pro koalici "třaskavé" téma. Proti odkladu nahlas protestovali lidovci. Hrozila koaliční roztržka.

Autor návrhu, poslanec za ODS Walter Bartoš, lidovce obvinil, že nesouhlasem s odložením zkoušek porušují koaliční smlouvu.

Lidovci se nakonec nechali přemluvit, aby pro odklad hlasovali.

Lidovci ustoupili. Mají ale podmínku

Lidovci se nakonec nechali přemluvit, aby pro odklad hlasovali.

Autoři novely to přesto nebudou mít jednoduché. Prakticky to znamená, že návrh teď půjde do školského výboru. Tady poslance čeká nelehká debata. Autoři novely musejí návrh upravit tak, aby vyhovoval i nespokojeným lidovcům.

"Všechny politické strany ve sněmovně se teď budou muset sejít v rámci školského výboru a diskutovat o kompromisu, který bude přijatelný pro všechny," popisuje osud svého návrhu poslanec za ODS Walter Bartoš.

Lidovci se chtějí dobrat kompromisu. "Jsem připravena ke kompromisu pro odložení o jeden rok. Můžeme hovořit o tom, co všechno lze v zákoně zlepšit. Dva roky jsou ale moc," řekla šéfka poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Ministryně školství Dana Kuchtová /SZ/ kompromis připouští, ne však s lehkým srdcem. "Podle mě je jeden rok šibeniční, já se přikláním spíše ke dvěma letům," uvedla pro Aktuálně.cz Kuchtová.

Je však ochotna ustoupit.

Pokud by totiž poslanci nakonec ve druhém čtení návrh zamítli, nové jednotné maturity by začaly platit už příští rok. Kuchtová míní, že by to bylo vůči studentům středních škol ale i jejich rodičům nezodpovědné.

Proti odkladu hlasovala ČSSD a komunisté. Bojí se, že odložení nakonec nová podoba maturit úplně zapadne.

"Může to znamenat odložení na věčné časy," rozčiloval se v rozpravě k návrhu Pavel Kováčik /KSČM/.

ČSSD i ODS se musejí umoudřit

Lidovci také požadují, aby se o maturitách vedla věcná debata. Chtějí, aby ze svých návrhů slevila jak ODS, tak zelení - a konečně i sociální demokraté.

ČSSD není změnám nakloněna - ostatně pod taktovkou sociálně-demokratických ministrů se podoba nových maturit rodila.

"Máme už připravenou vlastní verzi. Jednotná zkouška z českého a cizího jazyka může být spuštěna už v roce 2008, odložení minimálně o rok či dva by se týkalo jen volitelné části zkoušky", řekl stínový ministr školství za ČSSD Jiří Havel.

Hlavním argumentem autorů návrhu odložit maturity o dva roky je, že státní zkoušky nejsou dostatečně připravené a v testech jsou chyby. Odkladem chtějí získat čas sporné pasáže dopilovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy