Masarykova univerzita jde proti Julínkovi. Jako Karlova

Lenka Smyčková
3. 6. 2008 12:40
Proti reformě už jsou dvě největší univerzity
Masarykova univerzita kritizuje návrh zákona o univerzitních nemocnicích
Masarykova univerzita kritizuje návrh zákona o univerzitních nemocnicích | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Masarykova univerzita v Brně se postavila proti reformním plánům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. V úterý se přidala k pražské Univerzitě Karlově, která hrozí, že kvůli Julínkovu záměru měnit fakultní nemocnice dokonce přestane klinicky vzdělávat mediky.

Vedení brněnské školy v úterý oficiálně řeklo, že odmítá poslední návrh zákona o univerzitních nemocnicích, který obdržela v pátek poštou.

"Přijetí takové podoby zákona by znamenalo vyjmutí lékařského výzkumu z kompetencí univerzit a jeho převod pod nemocnice, ve kterých univerzity nebudou mít rozhodující vliv," uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Protože nesouhlas vedle Karlovy a Masarykovy univerzity vyjádřila i Univerzita Palackého v Olomouci, proti plánům ministerstva teď stojí všechny školy, kterých se transformace fakultních nemocnic týká.

Akciovky nechceme

Univerzity odmítají plán na transformaci fakultních nemocnic na akciové společnosti. Odpor brněnských je přitom o něco mírnější: "Masarykova univerzita zatím ničím podobným (jako je konec výuky mediků, pozn. red.) nehrozí. Je si vědoma svých povinností vůči veřejnosti a studentům," řekl Fiala. Koncem výuky nechtějí zatím hrozit ani v Olomouci.

Čtěte více: Univerzita hrozí Julínkovi, že ukončí výuku mediků

Pro zajištění výzkumu a výuky mediků je podle Akademického senátu brněnské univerzity potřeba, aby zákon o univerzitních nemocnicích splnil tři podmínky: odpovědnost univerzit za výuku a výzkum, rovnocenný podíl na rozhodování a na majetku.

"Přivítali jsme myšlenku transformace a chtěli se na ní aktivně podílet. Dovedli jsme si dokonce představit univerzitní nemocnice jako akciové společnosti. Jednání s ministerstvem zdravotnictví se ovšem dostala do slepé uličky," tvrdí Fiala.

"Doufám, že se dočkáme reakce ministerstva a přehodnocení jeho postoje. Že si řeknou: Tak už i konstruktivní Masarykova univerzita má připomínky?" dodal rektor.

Nejprv transformace, potom zákon

„Jedním ze zásadních důvodů, proč s transformací nemůžeme souhlasit, je to, že převod na akciové společnosti se má uskutečnit ještě před přijetím zákona o univerzitních nemocnicích," upřesnil Fiala.

Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala:
Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala: | Foto: Jan Langer

„Na jedné straně s námi ministerstvo jedná o detailech připravovaného zákona, na straně druhé už chystá transformaci v překvapivé rychlosti," dodal Fiala.

Stejné výhrady má i Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci. Ten dokonce ministerstva školství, zdravotnictví a vládu vyzval, aby do nabytí účinnosti zákona zastavila transformaci stávajících fakultních nemocnic.

„Chceme nejprve veřejnou, plodnou a otevřenou diskuzi. Vždyť tady v nemocnici už se počítá majetek tak, abychom od prvního října mohli být akciovkou," popsala lékařka Fakultní nemocnice Univerzity Palackého Eliška Sovová.

Lékařská věda a výzkum v ohrožení?

„Vinou ministerstva hrozí, že vysoké školy ztratí možnost nést odpovědnost za klinickou výuku a výzkum," tlumočil minulý týden stanovisko Akademického senátu Karlovy univerzity její mluvčí Václav Hájek.

Univerzitám vadí především to, že výzkum mají mít v gesci nemocnice. „Všude ve světě jsou přirozeným zázemím vědy a výzkumu univerzity. Výzkum organizovaný nemocnicí je krok zpátky," říká prorektor Masarykovy univerzity pro rozvoj Ivan Rektor.

Univerzity také po transformaci budou muset s nemocnicemi sepsat smlouvu o výuce. Bojí se, že nemocnice jim nastaví nerealizovatelné podmínky.

„Současné ředitele nemocnic v Brně znám. Jsme schopni se dohodnout. Ale netuším, kdo bude v nových správních radách. Jestliže nám například dá správní rada k dispozici méně hodin, než kolik budou studenti potřebovat, bude problém," nastínil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jan Žaloudík. Ze stejného důvodu pohrozila právě Karlova univerzita pozastavením klinické výuky mediků.

Připravujeme podrobnosti

 

Právě se děje

před 22 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy