Mám mandát silný jako řemen, věří si Svoboda

Kateřina Eliášová
31. 5. 2009 16:15
Situace ve straně se zklidní, domnívá se nový lídr lidovců
Ze Vsetína odjížděl nově zvolený předseda lidovců Cyril Svoboda nadmíru spokojený.
Ze Vsetína odjížděl nově zvolený předseda lidovců Cyril Svoboda nadmíru spokojený. | Foto: Ludvík Hradilek

Vsetín - Strana se pod mým vedením zklidní a znovu začne mluvit jedním hlasem. Takový vzkaz poslal navenek nově zvolený lídr KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Exministr Topolánkovy vlády zcela ovládl sjezd. Byť při zvolení svým konkurentům utekl jen o prsa, podařilo se mu do vedení strany a také do celostátního výboru prosadit výhradně své spojence.

"To se ještě v dějinách naší strany nestalo. Je to mandát silný jako řemen," glosoval svůj úspěch Svoboda.

Svoboda se po konci sjezdu vyhýbal individuálním rozhovorům, na otázky novinářů odpovídal na společné tiskové konferenci.

Kdy budete jednat s poslanci o nedělním hlasování o důvěře vládě? Co jim doporučíte?

Nejprve si určíme tajemníka. Teprve potom dáme jasný postoj pro voliče a pro naši stranu. Naši členové budou vědět, co mají dělat.

A co jim tedy doporučíte?

Já jsem ve svém projevu řekl, že diskuze je cesta k rozhodnutí. Ale jakmile se rozhodneme, musíme mluvit jedním hlasem. Takže nemohu napřed mluvit jedním hlasem a potom diskutovat to rozhodnutí.

Nicméně to, jak jsme hlasovali dosud, naznačuje, jaký postoj bychom měli držet dál. Zatím jsme nepodpořili ani zkrácení volebního období a byli jsme pro to, aby vláda Mirka Topolánka dovládla do konce předsednictví. Bude taky záležet na programu současné vlády.

Ve straně máte pravicové křídlo a to se trochu obává, že stranu teď povedete více doleva. Jak byste jim to vyvrátil?

Ve svém projevu jsem se úzkostlivě vyhýbal slovům pravice a levice. Mluvil jsem o bratrství jako o novém vztahu odpovědnosti mezi námi a voličem. My jsme křesťanská strana a budeme podporovat křesťanské hodnoty a naši politiku. Nenechám se rozptylovat tím, že někdo bude říkat, že toto je pravicové a toto je levicové. Je to křesťanské, a tudíž správné.

Mandát jako řemen

Váš mandát je velmi křehký. Myslíte si, že se vám podaří situaci ve straně uklidnit? Vašich kritiků přeci jen zbylo ještě dost.

Podle mě je můj mandát silnější, než se komukoliv zdá. Nejde o to, kolik kdo získal hlasů, ale jaký tým byl zvolen (vedení strany i celostátní výbor tvoří výhradně spojenci Cyrila Svobody - pozn. red.). To se ještě nestalo v dějinách naší strany. Je to mandát silný jako řemen.

Uklidní se tedy podle vás situace ve straně?

Zklidní, protože strana bude mluvit jedním hlasem, a tím budou usnesení našich orgánů. Kdo bude říkat něco jiného, sám sebe vylučuje. A to nikomu nedoporočuju.

Zvolíme nové vedení klubu

Odehraje se teď nějaká změna ve vedení poslaneckého klubu? Pavel Severa zrovna nepatří mezi vaše spojence...

Podle mě se změna musí odehrát. Hlas lidí jako je Miroslav Kalousek, kteří odcházejí z naší strany a přesto zůstávají našimi poslanci, nemůže rozhodnout o tom, kdo bude zasedat v předsednictvu strany za poslanecký klub. Tedy, znovu se musí volit předseda klubu, protože bude ve vedení naší strany.

A vy jako předseda byste viděl ve vedení klubu koho?

Nechte nám prostor, rozhodneme v nejbližších dnech.

Budete žádat ty poslance, kteří už nebudou členy vaší strany, aby se vzdali poslaneckého mandátu?

Nejsem připraven žádat nikoho, aby skládal mandát. To, že je to mravní zrada, o tom není žádná pochybnost. Nikdo z těch lidí by nebyl na kandidátce strany, kdyby nebyl členem strany lidové.

V červnu rozjedete stranické primárky. Předpokládáte, že dojde k podstatným změnám na čelních místech oproti roku 2006?

Je to na jednotlivých krajích, aby si nominovaly své lídry. Ať si to v každém kraji rozhodnou sami, do toho my mluvit nebudeme. Budou-li to noví lidé, bude to dobře. Budou-li to osvědčení, bude to taky dobře.

Přijali jste nějaké usnesení, které se týká případné koaliční spolupráce s komunisty, ať už otevřené či skryté?

Platí, že my nebudeme nikdy spolupracovat na žádném scénáři, který se opírá o podporu KSČM, ať už je tichá či otevřená.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy