Výroky kritiků mě mrzí, ale svědomí mám čisté. Shodné stránky v diplomkách nejsou, oznámila Malá

Radek Bartoníček Martin Ťopek Radek Bartoníček, Martin Ťopek
Aktualizováno 9. 7. 2018 16:59
"Možná jsem neuváděla citace v parametrech dnešní doby, ale tehdy to bylo v pořádku," vysvětlovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá svolala mimořádný brífink, kde bude novinářům odpovídat na otázky ohledně kauzy opisování v diplomových pracích | Video: DVTV

Praha - Dvanáct dní uplynulo od chvíle, kdy byla Taťána Malá jmenovaná ministryní spravedlnosti, a dvanáct dní čelila výzvám, aby rezignovala na svůj post. V pondělí odpoledne se po schůzce s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem rozhodla svolat mimořádnou tiskovou konferenci, na které vysvětlovala okolnosti kolem svých diplomových prací, kvůli kterým čelila kritice. 

Malá během dvacetiminutového brífinku argumentovala především tím, že má čisté svědomí, obě své vysoké školy studovala naplno a vůbec ji nenapadlo, že někdo bude její studium a diplomové práce zpochybňovat.

"Obě dvě práce jsem obhájila a obě jsem obhájila za 'A' a obě ty práce prošly několika kontrolami," řekla Malá. Zároveň ale připustila pochybení, která ale prý nebyla úmyslná.

"Asi jsem se v některých místech dopustila chyby, ale považuji za důležité, že jsem spolupracovala s vedoucím. Drtivou většinu zdrojů mi poskytl právě vedoucí diplomové práce," reagovala na kritiku. "Nenašla jsem jedinou stranu, která by byla shodná. Svědomí mám čisté," prohlásila několikrát.

"Vedoucí práce tu práci analyzoval a podle něj tam nejsou shodné pasáže," obhajovala se dál Malá. "Důležitý je výzkum a ten nikdo nezpochybnil. Cílem té literární rešerše je pouze úvod a shrnutí teoretických východisek," řekla ministryně.

Premiérovi Andreji Babišovi vše dle svých slov vysvětlila, ale svou funkci mu k dispozici nenabídla, protože k tomu nevidí důvod. "Pokud jsem udělala nějaké chyby, tak se za ně omlouvám, ale rozhodně jsem neopsala něco, abych obalamutila školu. Možná jsem neuváděla citace v parametrech dnešní doby, ale tehdy to bylo v pořádku," vysvětlila novinářům.

Jmenování Malé členkou vlády bylo zpochybňováno od první chvíle. Kritika odpůrců souvisela především s jejím studiem. Malá vystudovala v roce 2011 soukromou Panevropskou vysokou školu v Bratislavě a ve své diplomové práci navíc opsala některé části z učebnice i z diplomové práce jiné autorky.

Později vyšlo najevo, že opisovala některá místa také u dřívější diplomové práce o králících, kterou vypracovala na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Tam promovala v roce 2005 jako zemědělská inženýrka.

Mendelova univerzita v Brně oznámila, že diplomkou Malé se kvůli nařčení z plagiátorství bude zabývat etická komise Mendelovy univerzity.

"V diplomové práci paní Malé jsou v určitých pasážích namísto originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003," zdůraznila rozhodnutí univerzity rektorka Danuše Nerudová. 

V pondělí odpoledne jedná o osudu Malé výbor hnutí ANO.

Související video: Malá by měla odejít, jestli opisovala, říká Jourová

Pokud se prokáže, že Taťána Malá opisovala v diplomové práci, nemá být ministryní spravedlnosti, budoucí ministr má být velká osobnost, říká Jourová | Video: Emma Smetana, DVTV

 

Právě se děje

před 27 minutami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy