Lidovcům hrozí spor, nechtějí Podivínského za ministra

Domácí Domácí
7. 11. 2013 10:10
Současný ministr získal ve volbách poslanecký mandát, strana chce, aby z vlády odešel.
Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský.
Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Od voleb ještě neuběhly ani dva týdny a na obzoru je po rozkolu v ČSSD další vnitrostranický spor o současné i budoucí vládě. Tentokrát ovšem hrozí lidovcům.

Do Sněmovny se totiž mimo jiné dostal současný ministr životního prostředí v demisi a lídr moravskoslezské kandidátky KDU-ČSL Tomáš Podivínský.

A jak serveru Česká pozice řekly dva důvěryhodné zdroje, část strany nyní požaduje jeho odchod z Rusnokovy vlády. Podivínský slavil ve volbách nebývalý úspěch. Získal totiž ve volbách pro lidovce dva mandáty, s čímž strana příliš nepočítala.

Sám Podivínský ale odmítá, že by byl vyzván k odchodu. "Nevím, co kdo kde po Praze říká," odpověděl serveru.

A vyjadřovat se zatím nechce ani vedení strany. "Počkejte na víkend, pak bude mít smysl se vyjádřit," řekl k tomu serveru předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Podle serveru se celostátní výbor KDU-ČSL usnesl, že Bělobrádek bude s Podivínským o jeho odchodu z vlády jednat. Člen výboru Pavel Svoboda řekl, že o ničem takovém neví, protože je nyní v cizině.

"Kromě toho o záležitostech z celostátního výboru bych s vámi stejně mluvit nemohl. Sorry," dodal. Bližší informace odmítl říct i Jan Kasal, který je také členem výboru.

Priority v nové vládě

Bělobrádek již v červenci řekl, že Podivínský kvůli své funkci ve vládě pozastavil své členství ve straně.

"Jeho angažmá v resortu životního prostředí nebylo a není na základě stranické příslušnosti, ale odbornosti, kterou již předvedl. S jeho jmenováním jsem byl seznámen od pana ministra několik hodin před jeho jmenováním," řekl tehdy Bělobrádek. Teď je tedy zřejmě vše jinak.

Pozice Podivínského navíc může zkomplikovat vyjednávání o vládě. Pokud se totiž strana dohodne s ČSSD a ANO na vládní koalici, mohla by získat tři až čtyři resorty.

A podle serveru by chtěl Podivínský v takovém případě na ministerstvu životního prostředí pokračovat.

Taková situace by se však nehodila vyjednávacímu týmu lidovců, resort totiž není jejich hlavním zájmem. Server proto naznačuje, že pokud se Podivínský nebude chtít postu vzdát, problém může brzy přerůst v ostrý vnitrostranický spor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy