Lidovci před vzkříšením slyšeli: Naše strana nevzkvétá

Jan Němec Jan Němec
20. 11. 2010 14:30
Lidovci doufají, že tento sjezd začne vytahovat stranu ode dna
Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová | Foto: Jan Langer

Žďár nad Sázavou - "Prohráli jsme klíčové volby! Naše strana nevzkvétá!" Tato slova si museli vyslechnout delegáti sjezdu KDU-ČSL, který se sešel v sobotu ve Žďáru nad Sázavou, z úst úřadující předsedkyně Michaely Šojdrové.

Nebylo to pro ně překvapení - Šojdrová se ve zprávě "o stavu strany" odvolávala na silně kritickou analýzu, ze které už Aktuálně.cz citovalo. Projev byl zároveň i projevem předvolebním - úřadující předsedkyně se chce stát předsedkyní stálou.

Nejsme ve sněmovně, ale v politice se držíme

Šojdrová shrnula příčiny: špatná volební kampaň, úbytek členů, vznik TOP 09. Ostatně do Miroslava Kalouska se úřadující předsedkyně pustila také - podle ní měl složit mandát poslance, když založil TOP 09. A stín TOP 09 se nad lidovci vznáší dál.

"Budeme i dál s nimi soupeřit o stejné voliče," prohlásila Šojdrová.

Trauma prohraných sněmovních voleb - kdy poprvé za dobu existence samostatné České republiky nemají lidovci ani jediného poslance - jim pocukroval relativní úspěch v senátních volbách a ve volbách komunálních. Zvláště ty komunální ale Šojdrová nepřeceňuje.

"Pokles hlasů jsme nezastavili," konstatovala úřadující předsedkyně.

Tvrdí ale, že už teď chybí ve sněmovně hlasy lidovců jako opozice: "Budeme tam chybět ještě tři a půl roku. Ale ať tam nechybí ani o den déle."

Podívejte se, jak lidovci schůzují:

Nový předseda? Čunek nechce...

Odpoledne začala volba předsedy. Kromě úřadující předsedkyně Michaely Šojdrové chce být šéfem strany i bývalý místopředseda mladých křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek nebo zkušený stranický harcovník Jaroslav Orel.

Pavel Bělobrádek zahrál na tradiční lidoveckou notu - podporu rodinu - varoval lidovce, že se připravuje změna zákona, podle kterého by "bylo manželství svazkem dvou osob" - tedy nejen muže a ženy, ale i třeba i lidí stejného pohlaví.

"Budu se ptát křesťanů v jiných stranách - pánů Nečase, Schwarzenberga. Je to v rozporu s křesťana na svět!" bouřil Bělobrádek.

Jaroslav Orel zdůrazňoval sociální cítění a "spořivost" lidovců, podobně i Ludvík Hovorka, někdejší "poslanec-potížista" v době Topolánkovy vlády, který ohlásil kandidaturu až na sjezdu.

Podobně až ve Žďáru padl návrh na zvolení Jiřího Čunka, bývalého předsedu lidovců a vicepremiéra Topolánkovy vlády, kterého ovšem analytická zpráva pro sjezd označuje za jednu z příčin současných potíží strany - zejména kvůli jeho aféře s údajnou korupcí.

On sám se ale o post neucházel - na otázku předsedy volební komise, zda s kandidaturou souhlasí, odpověděl: "Nesouhlasím!"

Gazdík: Uvidíme, co vy v Senátu!

Sjezd křesťanských demokratů začal dohadováním a hlasováním o programu a organizaci a místy byl nepřehledný i pro samotné delegáty. "O čem teď hlasujeme?" zaznívalo tu a tam sálem. Procedurální zmatky ostatně provázely celý první den sjezdu.

Zatímco pozdrav 1. místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové byl  pro lidovce spíše povzbuzující, předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík vyjmenoval, v čem se obě strany liší a v čem se shodují.

"Lišímne se v míře přerozdělování a  v míře rovnostářství. Hodně napoví postoj  vašich senátorů k reformám, které naše vláda prosazuje," zaznělo jako důrazné upozornění směrem od Gazdíka.

Senátoři KDU-ČSL ovšem už v horní komoře s převahou ČSSD uzavřeli dohodu, že budou mít i s pouhými pěti senátory místopředsedu komory - Senát jím zvolí Petra Pitharta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy