Lidovci mají jména pro vládu, čekají, kde bude místo

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 12. 2013 16:15
KDU-ČSL usiluje o resort zemědělství, ministra zatím nevybrala.
Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Na post ministra zemědělství, který ještě nemají vůbec jistý a o nějž se vede v koalici vyjednávání, zvažuje KDU-ČSL hned tři kandidáty.

O obsazení resortu, o nějž KDU-ČSL nejvíce usiluje, se však nerozhodne dřív, než bude jasné, kolik křesel v příští vládě nakonec tato strana získá. A významné bude i to, kde se uplatní předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Na post ministra zemědělství lidovci zvažují kromě svého předsedy také místopředsedu Mariana Jurečku a také senátora Petra Šilara. Jméno místopředsedy senátní komise pro rozvoj venkova se podle informací deníku Insider vynořilo poté, co předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek kritizoval KDU-ČSL, že na resort zemědělství nemá žádné odborníky.

Pokud by se pro předsedu strany nenašlo místo jinde, měl by zřejmě mezi ostatními kandidáty na zemědělství přednost. "Já na postu ministra netrvám, ale chápu tlaky pana Sobotky, že předsedové by ve vládě být měli," řekl deníku Insider Bělobrádek. Zdůraznil, že žádná oficiální jména kandidátů ještě známá nejsou.

Na otázku, zda je díky svému předsednictví mezi kandidáty na ministra zemědělství favoritem, odpovídá vyhýbavě: "Takhle bych to přímo neřekl… ale ano, předseda má přednost."

Jiné možnosti jsou přitom omezené. Pokud strana dostane některý z jiných zatím zvažovaných resortů (školství, kultura, sociální věci), chce na ně dosadit spíše odborníky. Insideru většina z nich řekla, že by o místo ve vládě zájem měla.

Čtěte více v placeném deníku Insider:Kdo by mohl řídit školství a kdo má zájem o ministerstvo práce?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy