Lidovci chtějí odstřihnout gaunery vysávající systém

ČTK ČTK
12. 9. 2013 15:23
KDU-ČSL představila svůj volební program. Slibuje podporu zemědělců i sociální změny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Bělobrádek, Facebook

Praha - Lidovci se ve volbách chtějí vymezit jak vůči liberálům, tak socialistům. Jazýčkem na vahách, jako někdy v minulosti, už být nechtějí. Při dnešním představení programových priorit strany to prohlásil jejich předseda Pavel Bělobrádek.

V předvolebním klání bude KDU-ČSL klást důraz především na ekonomiku, zemědělství a sociální oblast. Kompletní program představí 20. září.

Za největší brzdu české ekonomiky považují lidovci nefungující státní správu. Chtějí proto snížit byrokratickou zátěž a lépe hospodařit se státními prostředky.

Celkovou daňovou zátěž zvyšovat nechtějí, ale plánují zavedení tří daňových pásem v hladinách 12, 20 a 28 procent. Podpořit chtějí především malé a střední podniky.

Měnit by se podle jejich představ mělo i DPH - horní sazba by mohla stoupnout o jeden procentní bod, naopak dolní by se snížila třeba k deseti procentům. U základních léků, potravin nebo dětských potřeb by byla sazba nulová.

Lidovci také usilují o snížení daňového zatížení pracujících rodičů, rádi by proto prosadili společné zdanění manželů nebo zvýšení daňového odpočtu na dítě.

V zemědělství chce KDU-ČSL rozbít monopol velkých obchodních řetězců a podpořit české zemědělce, zejména pěstitele ovoce a zeleniny. Intenzivněji navrhují lidovci kontrolovat potraviny a dovážené výrobky.

Změnit chtějí také systém zadávání veřejných zakázek Lesů ČR, tak aby se na nich mohlo podílet více malých a středních firem.

Odstřihnout gaunery, kteří vysávají sociální systém

Třetím z klíčových bodů v programu je sociální politika, jejíž hlavní pilíře jsou solidarita a zásluhovost.

Solidarita by se ale podle místopředsedy Jana Bartoška měla vztahovat jen k těm, kteří skutečně chtějí změnu, nikoliv k lidem, kteří ji odmítají. Snahu pomáhat někomu, kdo změnu nechce, považují lidovci za vyhozené peníze.

Systém sociálních dávek proto chtějí nastavit tak, aby jejich příjemce motivovali k práci a aby nebylo možné přežívat pouze z nich. "Odstřihnout gaunery, kteří vysávají sociální systém a dělají si z toho byznys," říká k tomu Bartošek.

Pro ty, kteří změnu chtějí, pak KDU-ČSL plánuje rozšíření krajských sítí sociálních služeb a také návrat k veřejně prospěšným pracím.

Znevýhodněné skupiny, mezi něž počítá strana absolventy, matky po mateřské dovolené a lidi starší 55 let, chce podpořit třeba slevami na odvodech nebo zvýšením počtu míst ve školkách. Lidovci by také rádi předcházeli exekucím - třeba tím, že navrhnou roční úrok ve výši 20 procent jako strop, tak aby lichváři nemohli inkasovat více. Důchody chtějí valorizovat o inflaci.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy