Lidovci bilancují. Je čas na výměnu předsedy?

Jakub Antoš
18. 10. 2008 19:55
Zájem projevil europoslanec Jan Březina

Praha - Europoslanec Jan Březina v sobotu oznámil, že je připravený vyzvat stávajícího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka k souboji o předsednické křeslo. Oslovení křesťanští demokraté se k tomu stavějí vlažně. "Jsme rádi, že se k tomu přihlásil," říkají.

Spekulace o tom, že se poslanec Evropského parlamentu Březina chystá zaútočit na nejvyšší stranický post, se objevují již delší dobu. On sám to však nikdy příliš nekomentoval.

Dnes řekl jasné slovo. "Pokud bude poptávka, pak jsem ochoten se o tento post ucházet," řekl deníku Aktuálně.cz europoslanec.

Volební výsledek? Nic moc

Důvodem, proč svůj postoj zveřejnil, je volební výsledek KDU-ČSL.

"Vše nasvědčuje tomu, že ten výsledek bude nižší, že ve volbách ztratíme. V takových okamžicích je třeba se zamyslet, zda jdeme správným směrem," říkal odpoledne.

Politici KDU-ČSL na jeho prohlášení reagovali opatrně.

"Jsem tomu rád, že se k tomu přihlásil," naráží místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal na fakt, že dosud byla Březinova kandidatura pouze v rovině fám.

Stejný názor má i nejmladší z místopředsedů strany - David Macek. "Předpokládám, že na tom dalším volebním sjezdu bude několik kvalitních kandidátů a bude-li pan Březina jedním z nich, bude to jenom dobře," komentoval Březinovo vyjádření místopředseda Macek.

David Macek
David Macek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Informace o Březinově rozhodnutí ho však překvapila. Sám průběžné výsledky senátních a krajských voleb nepovažuje za důvod k úvahám o změně ve vedení. "Každé volby jsou momentem, kdy se strana musí zamyslet nad svým dalším postupem, ale zatím z těch výsledků nemám dojem, že bychom museli nějak radikálně reagovat," myslí si Macek.

Podle něho je výsledek daní za koaliční vládnutí. A zejména za reformu. "Je zcela evidentní, že na voličské chování měl dopad vládní reformní balík. Pokud se ale podíváme na všechny vládní strany, tak za tu reformu platíme nejméně."

Z průběžných výsledků senátních a krajských voleb vyplývá, že lidovci ztratili prvenství v Jihomoravském kraji. Poslední čtyři roky zde byl hejtmanem lidovec Stanislav Juránek.

Ve všech třech obvodech, kde KDU-ČSL obhajuje senátorské mandáty, její kandidáti postupují do druhého kola.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy