LIDEM můžou přijít o jméno, předběhli je s registrací

Jana Černá
15. 5. 2012 10:41
Na ministerstvu vnitra už leží žádost o registraci strany LIDEM. Peake ji ale nepodala
Karolína Peake.
Karolína Peake. | Foto: Jan Langer

Praha - Nová politická strana vznikající kolem vicepremiérky Karolíny Peake může přijít o jméno. Žádost o registraci strany LIDEM už totiž stihl podat někdo jiný. Píše to dnešní Právo.

Peake chtěla o registraci žádat příští týden. Vznik nového uskupení ohlásila v polovině dubna po dlouhotrvající krizi ve Věcech veřejných, ze kterých odešla. Od té doby sbírala tisíc podpisů, které jsou potřebné pro registraci každé nové politické strany na ministerstvu vnitra.

Kdo stojí za subjektem se stejným názvem, jaký má její nově budovaná strana, netuší. Uvedla, že z nových informací je v šoku.

"Nemohu odhadovat, zda jde o snahu diskreditovat registrační proces. Netuším, kdo by za tím mohl stát," řekla.

Ředitel odboru všeobecné správy vnitra Václav Henych sdělil, že na ministerstvo dorazila v nedávné době žádost o registraci nové strany. Jestli se jedná o stranu s názvem LIDEM, nebo jiný subjekt, ale nechtěl pro Aktuálně.cz potvrdit.

Že se jedná o falešný pokus o registraci strany, odpovídá podle zjištění Práva mimo jiné to, že na rozdíl od pětičlenného přípravného výboru LIDEM jsou u přípravného výboru již podané žádosti uvedeny jen tři osoby.

Podívejte se, jak si lidé představují logo nové strany:

Nečekaný problém ale platformě nemá zabránit v podání žádosti na ministerstvo. "Je to pro nás výzva," uvádí k tomu v oficiálním prohlášení členka platformy LIDEM, poslankyně Dagmar Navrátilová.

"Když jsme se rozhodli založit novou stranu, za jednu z priorit jsme označili návrat důvěry občanů v politiku. Pokus zbrzdit registraci nové strany prokázal, že to nebude jednoduché," pokračuje Navrátilová.

O tom, jestli nový název skutečně připadne někomu jinému, by mělo být jasno 24. května. Tehdy podle mluvčí ministerstva vnitra Denisy Čermákové na ministerstvu vyprší lhůta pro provedení registrace nebo pro rozhodnutí o jejím odmítnutí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Skupina Miton investuje 15 milionů do digitálního antikvariátu Knihobot.cz

Do českého digitálního antikvariátu Knihobot.cz, který funguje dva roky, vstupuje investiční skupina Miton. Za 15 milionů korun získá ve firmě třicetiprocentní podíl. "Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu," popisuje zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš. "Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde," líčí, co se Knihobot snaží změnit.

Společnost už pomohla najít nového majitele více než 113 tisíci knihám, v přístím roce si dal za cíl vyplatit majitelům použitých knih 100 milionů korun. Knihy lze donášet na pobočky Knihobota nebo Zásilkovny, případně si po celém Česku objednat kurýra. Knihobot nyní dokáže přijmout do prodeje tisícovku knih denně, do konce roku by to mohl být trojnásobek. Peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co titul najde nového majitele. Výhledově chce Knihobot expandovat do Evropy. "Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku," doplňuje zakladatel.

Skupin Miton vznikla roku 2000, jejím portfoliem prošly portály Stahuj, Heureka.cz, Dáme jídlo nebo Slevomat. V současnosti do skupiny patří on-line supermarket Rohlík.cz, obchod s nábytkem Bonami, e-shop s módou Glami nebo prodejce lístků GoOut. "Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu," komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

před 30 minutami

Z mysu Canaveral odstartovali k vesmírné stanici čtyři astronauti v lodi firmy SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral v pátek po denním odkladu vynuceném nepřízní počasí odstartovala loď Crew Dragon Endeavour se čtyřmi novými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) včetně Thomas Pesqueta, astronauta Evropské kosmické agentury (ESA). Loď s lidskou posádkou poprvé nese na oběžnou dráhu již jednou použitý stupeň nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Samotná loď má za sebou již také jednu cestu k ISS, loni v květnu tam vynesla testovací dvoučlennou posádku.

Cesta k ISS bude trvat necelých 24 hodin. Posádka má podle plánu dorazit ke stanici v sobotu v 11:10 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy