Lidé šetří na jídle a knihách, ukazují první data krize

Petr Holub
17. 4. 2009 0:00
Po velmi bohatých Vánocích se ukázala opatrnější tvář Česka
Foto: Reuters

Praha - Hospodářská krize přiměla Čechy, aby začali méně utrácet, rozhodně to však neznamená, že by se už začali propadat do chudoby.

Útraty se průběžně zvyšují od přelomu tisíciletí, přitom ani po příchodu krize neutratili zákazníci v žádném typu obchodů méně peněz než před třemi lety.

Po započítání inflace vychází, že nakupovali ve všech ohledech více zboží než v roce 2004.

Opatrnost po nadílce

První měsíce krize vypadaly ve výdajích domácností takto: Češi si dopřáli bohaté Vánoce, v lednu víc než jindy omezili nákupy automobilů a domácích spotřebičů, v únoru začali kontrolovat běžná vydání.

"Reagujeme tak na růst nezaměstnanosti. Někteří lidé spotřebu omezili, když se jim snížily příjmy, jiní se rozumně připravují, že příjmy poklesnou," hodnotí údaje o únorovém poklesu tržeb v maloobchodech ekonom Jan Mládek.

Jen lékárny vydělávají

Od počátku roku lidé utrácejí o pětinu méně než loni za automobily a benzín. Neznamená to však, že méně jezdí. Proti lednu a únoru 2008 je totiž letos benzín také o pětinu lacinější.

Vedle automobilů lidé spoří od počátku roku také na nábytku a domácích spotřebičích. Jejich výdaje se proti loňsku zmenšily o desetinu, stejně jako při návštěvách restaurací.

Za potraviny, oděvy a knihy Češi utratili v lednu víc než před rokem. To se změnilo v únoru: za jídlo a knihy dali o dvacetinu méně, za oděvy a obuv o sedminu méně.

Z vyšších tržeb mohou mít radost už jenom lékárníci a drogisté, kteří vydělávají o desetinu víc než před rokem. Ti ovšem zažili hubené časy právě loni v prvním čtvrtletí, když lidé na lécích šetřili z obav před právě zavedenými poplatky.

Návrat do roku 2005

Ačkoli se zatím lidé nepropadají do chudoby, bilance se může zhoršit v příštích měsících.

Známé údaje totiž zatím neukazují, že se česká ekonomika zotavuje.

Produkce průmyslu se snížila v únoru už popáté a pokles proti loňskému roku dosáhl 23 procent. Pokud se bilance v příštích měsících nezlepší, budou továrny i nadále propouštět.

Záleží na Německu

Když se nepočítají agenturní pracovníci, snižuje se zaměstnanost v průmyslu měsíčně o dvanáct až patnáct tisíc míst. Únorové mzdy v průmyslu přitom nepřekročily úroveň minulého roku a není vyloučeno, že se budou dál snižovat.

Výpadky maloobchodu navíc ukazují, že nezaměstnanost může v příštích měsících zasáhnout také sektor služeb.

Jan Mládek přesto míní, že vyšší nezaměstnanost a skromnější nákupy tuzemskou krizi neprohloubí.

"Pro naši ekonomiku je rozhodující poptávka po českém zboží v zemích eurozóny. Až se situace obrátí v Americe a Německu, zlepší se poměry také u nás," míní expert.

Poslední šance konzumu

Ekonomové čekají s napětím na březnové údaje o maloobchodu. Lidé po vánočním utrácení šetří v lednu a v únoru každý rok. Tentokrát to bylo jen o něco víc.

V lednu a únoru 2008 snížily rodiny oproti prosinci své celkové výdaje o čtvrtinu, letos to bylo o třetinu.

Už v březnu bývá zvykem, že se výdaje opět o 15 až 20 procent zvýší a další nárůst bývá v dubnu. Až březnové údaje tedy rozhodnou, jestli se mají obchodníci připravit na opravdu těžký rok.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy