Levice se zlobí, ODS zablokovala jednání sněmovny

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 2. 2010 18:14
Jaké obstrukce? diví se občanští demokraté. Hovoří o prostoru k diskusi
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Schůze Poslanecké sněmovny pokračuje v podobném duchu, jako tomu bylo minulý týden.

Klub ODS ji předčasně ukončil a zabránil hlasování o privatizaci Letiště Praha. ČSSD i KSČM to okamžitě označily za pokračování obstrukcí, občanští demokraté hovoří o "nutném prostoru pro diskusi".

Sněmovna projednávala návrh zákona, který by zakázal privatizaci ruzyňského letiště a který sněmovně vrátil prezident Václav Klaus.

Hlasování o vetu předcházela dlouhá debata. Poslanec za ODS Michal Doktor např. označil zákon za "zbytečný, nešikovný a velmi hloupý". Nakonec si ODS vyžádala dvouhodinovou přestávku na poradu klubu, čímž prakticky úterní schůzi o dvě hodiny zkrátila.

Sociální demokraté rivaly okamžitě obvinili z pokračujících obstrukcí. "ODS nemá jiné argumenty, než jednání protahovat," prohlásil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A připomenul dlouhé projevy poslanců za ODS.

Petr Tluchoř
Petr Tluchoř | Foto: Ludvík Hradilek

ODS: Jaké obstrukce? Jde o prostor na diskusi

ODS svému postupu neříká obstrukce. Její předseda Mirek Topolánek už dopoledne prohlásil, že současná sněmovna nemá legitimitu a že ODS sice nebude obstruovat, ale bude chtít "prostor na diskusi".

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř po přerušení schůze podotkl, že to je první dvouhodinová přestávka, kterou si vyžádali. Už odpoledne vetovala ODS spolu s klubem zelených dnešní projednávání komunistického návrhu na zrušení zdravotnických poplatků ve 2. čtení.

V kuloárech se přitom ještě odpoledne mluvilo o tom, že poslanci ČSSD naopak požádají, aby dnes mohla sněmovna jednat i po sedmé večer. ODS je ale nakonec se svým požadavkem předběhla.

ČSSD teď jako jedinou možnost vidí v prodloužení jednání sněmovny. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek upřesnil, že poslanci jeho strany zřejmě požádají předsedu sněmovny o svolání mimořádné schůze na příští týden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N, podle nějž už tak policie nyní může vrátit spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy