Langer on-line: Gripeny vyšetříme

Red Dom
1. 3. 2007 14:48
Praha - Hostem online rozhovoru Aktuálně.cz byl ministr vnitra Ivan Langer. V jedné z odpovědí čtenářům vysvětlil, proč zůstává v politice. Slíbil také vyšetření korupce kolem gripenů.
Ivan Langer v redakci Aktuálně.cz
Ivan Langer v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Mým cílem v politice je realizovat cíle, které mám - deregulační reformu (debyrokratizace), skutečné zavedení e-governmentu, reformu policie, projekt Otevřená minulost - zpřístupnění svazků StB a řadu dalších projektů. Proto jsem v politice, proto jsem ministrem vnitra," uvedl Ivan Langer.

Langer dále obhajoval svůj projekt na zpřístupnění svazků bývalé komunistické tajné policie.

"K tomu, abychom se mohli vyrovnat s minulostí, musíme ji nejdříve poznat a pochopit. Považuji za absurdní a nesmyslné, mají-li občané díky svobodnému přístupu k informacím možnost poznávat a kontrolovat demokratické instituce, a současně jim je utajováním odpírána možnost poznat fungování represivních složek totalitního státu," vysvětlil ministr vnitra.

Pokud jde o svůj další postup, prozradil, že budou odtajněny další dokumenty, které se zpřístupní badatelům a historikům. "Dělám jen to, co už dávno mělo být uděláno," zdůraznil Langer.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:08Autor: Václav

Otázka: Poněkud praktická otázka: Kde sídlí HZS, od té doby co přešli pod MVCR?

Děkuji

Ivan Langer: Máte-li na mysli Generální ředitelství HZS, tak to sídlí v Praze v nové, moderní budově.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:09Autor: tereza

Otázka: ?????????JAK SE MÁTE????????

Ivan Langer: Dobředobře. A vy?

Odpovězeno: 01. 03. | 14:11Autor: Anička

Otázka: Dobrý den, já vám fandím již od dob, kdy jste mě jako desetiletou holku na chrudimském náměstí oslovil Ančo a věnoval mi podpis :) Chci se jen zeptat.. vy s tím asi nemáte co dělat, ale nevíte, jaká je situace se státními maturitami? Děkuji pěkně, mějte se krásně, naschle :)

Ivan Langer: Jéje, tak to už se známe pěkně dlouho. Jsme vlastně staří známí. :-) Doufám, že se máte dobře. Jsem pro dklad státních maturit. V tuto chvíli to vypadá na odklad o dva roky. I tak si ale kladu otázku, zda vůběc něco takového, jako státní maturita, má být. Mějte se fajn a držím pěsti.
P.S. Nevíte-li kam po maturitě, koukněte na www.cevro.cz a na Vysokou školu Cevro Institut.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:13Autor: Ivik

Otázka: Dobrý den pane ministře,
co říkáte tomu, že nový bodový systém porušují i vedoucí představitelé Policie ČR? A řadový policisté ve služebních vozidle nevyjímaje. Vrhá to špatné světlo na celou policii. Proč by měl být trestán řadový občan za to, že třeba není připoután, když u policiie to jde?

Ivan Langer: Zákon platí pro všechny a já jsem také jasně řekl, že i pro policisty. Pouze jde-li o výkon služby, jízdu k nehodě či trestnému činu, pak mohou užít vyjímky ze zákona.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:13Autor: Luhan

Otázka: Dobrý den zajímalo by mě jak to bude do budoucna s mateřskou,která dnes činí 7600 kč a rodinám to dost pomohlo chcete jí snížit nebo ne a když tak od kdy?

Ivan Langer: Omlouvám se, ale neumím odpovědět, neboť to nevím.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:18Autor: Láďa

Otázka: Dobrý den pane ministře, kdy si myslíte, že budou mít občané naší země opět důvěru v policii a budou s ní opět spolupracovat, jak tomu bývalo dříve? Jak tomu může napomoci nový služební zákon?

Ivan Langer: Je to běh na dlouhou trať a služební zákon je základní předpoklad pro změnu. Ale pouze předpoklad, neboť sebelepší zákon je k ničemu, nepracují-li s ním kvalitní lidé. Zákon stanovuje jasná pravidla za co a jak se odměňuje a trestá. Jeho filosofíí je proměna služby v celoživotní poslání, protože systém výsluhových příspěvků je skvělou motivací dělat svoji práci dlouho a dobře, dlouho dobře. Odcházejí dlouhoslouící policisté - vytahuje se generační špunt, šanci dostanou mladší odborně i profesně připravení. Věřím, že tuto šanci využijí. Zákon ale dává jasně červenou těm, kteří do policie nepatří a umožňuje odchod na hodinu bez jakýchkoliv výsluh. Pozitivní a negativní motivace, chcete-li - cukr i bič.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:22Autor: Bajousek

Otázka: Dobry den,neuvazujete o zpetnem vyhledavani nejruznejsich utajenych kauz byvale CSSD.Mylsim,ze dalsi vlada po ODS by to mela udelat taky.Je potreba,aby se udelala politika pruhlednejsi a zbavila by se "cernych ovci".Politik si ma v politice udelat dobre jmeno a ne nahrabat co jde.Mlady ODSak

Ivan Langer: Mým cílem v politice je realizovat cíle, které mám - deregulační reformu (debyrokratizace), skutečné zavedení e-governmentu (Zrovnoprávnění elektronického a papírového dokumenty, projekt Czech point, zákon o registrerch, jednotnou Komunikační infrasturkturu veřejné správy,...), reformu policie, projekt Otevřená minulost - zpřístupnění svazků StB a řadu dalších projektů.Proto jsem v politice,proto jsem ministrem vnitra.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:23Autor: Rolf

Otázka: uvedomte si, ze jste si tu republiku rozkradli, ted to chcete na nekoho hazet?????

Ivan Langer: Nic jsem neukradl a nic na nikoho neházím.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:25Autor: policista

Otázka: Proč policisté z dopravních nehod v Praze jsou zařazeni do vyšší platové třídy než v ostatních okresech ČR.

Ivan Langer: Nevím, ale neměli by být.Dopraváci jsou ve 3., 4. a 5. platové třídě. Záleží na veliteli koho a kam zařadí, jak volná místa obsazuje.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:28Autor: demokrat

Otázka: Dobrý den, pane ministře,přeji Vám hodně síly pro reformu policie.Chystáte reformovat i celostátní útvary, nap.finanční policii,UDV,protidrogovou sekci atd?Jinak moc držím palce a vydržte, je co měnit.Váš volič.

Ivan Langer: Děkuji za podporu. Reforma je postavena na deseti pilířích a nová struktura neuniformované policie je jednou z nich. První krok - sloučení FIPO s ÚOKFK a dalšími útvary byl učiněn. Teď je třeba dát čas na stabilizaci nového stavu. Definitivní podoba ale ještě není stanovena, jako jedna z variant se nabízí obdoba německého krimálního úřadu.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:29Autor: Svatava

Otázka: Proč Vy, nyní ministr vnitra, jste minulý rok vytvářel politické tlaky na vedení České televize v Brně, aby zaměstnali Marka Hladkého v jedné z důležitých funkcí, přestože ho v brněnské televizi pro jeho konfliktní povahu, neprofesionalitu a neseriozní jednání na tuto funkci přijmout nechtěli?

Ivan Langer: Jejda, co je to zase za fámu? Žádný tlak jsem v Brně nevytvářel. Kdo je pan Marek Hladký?

Odpovězeno: 01. 03. | 14:33Autor: Jaroslav K.

Otázka: Dobrý den pane Langere,

otázka mimo politiku - jací jsou Vaši oblíbení spisovatelé? Chystáte se napsat nějakou další knihu? Děkuji a přeji Vám hezký den.

Ivan Langer: Rimbaud, Verlaine, Ginsberg, Kerouac, Vian,Hrabal, Klíma, Hazek, Friedman...uff a spousta dalších

Odpovězeno: 01. 03. | 14:41Autor: Eva Dočkalová

Otázka: nebylo zbytečné zveřejnovat další svazky STB? Nemáte poněkud důležitější věci na starosti a není na čase tohle téma opustit?

Ivan Langer: K tomu, abysme se mohli vyrovnat s minulostí, musíme ji nejdříve poznat a pochopit. Považuji za absurdní a nesmyslné, mají-li občané díky svobodnému přístupu k informacím možnost poznávat a kontrolovat demokratické instituce, a současně jim je utajováním odpírána možnost poznámí fungování represivních složek totalitního státu. A to je můj cíl a cíl tohoto projektu. Základní krok jsem už udělal - vznikl archiv bezpečnostních složek, změnili se lidé (odešli StBáci, kteří tam donedávna pracovali), změnil se styl práce. Odtajní se další dokumenty a zpřístupní se badatelům a historikům. Dělám jen to, co už dávno mělo být uděláno.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:44Autor: příslušník

Otázka: Jaký máte názor na paragraf 225 zákona 361/2003sb., který poškodil příslušníky ,kteří odešli od policie podle zákona 186/1992sb.
jedná se o evidentní retroaktivitu zákona, která je v našem právním systému nepřípustná?

Ivan Langer: Nejde o retroaktivitu - starý příspěvek je příspěvkem i podle nového zákona. Je to nový systém, nová pravidla, stejná pro všechny.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:48Autor: Schengen

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat jestli budete reorganizovat cizineckou policii a jestli už máte připravenou nějakou koncepci. Šíří se fámy o jejím rušení...
Děkuji

Ivan Langer: Změna podoby SCPP souvisí se vstupen ČR do Schengenského prostoru a zrušení hraničních kontrol. Je logické, že se to musí promítnout i do struktury a počtu lidí. V žádném případě se nebude jednat o zrušení. Část lidí zůstane tam, kde je, část se přesune jinam, část přejde do jiných složek Policie ČR. Definitivní podoba není určena. V pondělí jsem shodou okolností uložil policejnímu prezidentovi předložit na poradu vedení aktualizované varianty. Musí být rozhodnuto včas, tak aby každý věděl, co bude. Není nic horšího než nejistota.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:49Autor: Karel

Otázka: Dobrý den p. Langře,
můžete nám slíbit, že úplatkářská aféra týkající se plánovaného nákupu a později uskutečněného pronájmu letounů Gripen bude vyšetřena a nebude "zametena pod koberec"?

Ivan Langer: Jsem optimista a věřím, že tato věc bude vyšetřena.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:52Autor: Milan Češpiva

Otázka: Proč neusilujete více o vyšší pozice, kde by se Vaše schopnosti více uplatnily ve prospěch nás všech, takto věřím, že se změní pozitivně poměry v policii, ale to je relativně málo s ohledem na současný stav. Milan Češpiva

Ivan Langer: Nemám jinou ambici, než prosadit pozitivní změny v resortu vnitra a projekty, které jsou připraveny a částečně se již realizují. Je to velký a velmi ambiciózní projekt, který mne plně vytěžuje a nepošilhávám po ničem jiném. Od rozdělané práce se neutíká a teprve její výsledky řeknou, mám-li vůbec nárok přemýšlet o něčem jiném. :-)

Odpovězeno: 01. 03. | 14:54Autor: Pavel Vondra

Otázka: Chci se zeptat, zda by nebylo dobré zavést policejní hlídky v obyč. (neoznačených) vozech a pustit je do normálního provozu. Nejvíce nebezpečné přestupky jsou totiž nebezpečné předjíždění (myšky)apod. Pokud by někdo policistu málem zabil, určitě by se nenechal uplatit. Díky

Ivan Langer: Stojí to za úvahu. Nejřív ale musím prosadit změnu v nákupu policejních vozidel tak, aby bylo vůbec v čem jezdit a aby to, v čem se jezdí nebyly stařičké rozhrkané vraky.

Odpovězeno: 01. 03. | 14:55Autor: Romeo

Otázka: Dobrý den,
jsem rád, že se člověk Vašeho formátu dostal na takto důležitou funkci. Věřím Vám a respektuji Vaše rozhodnutí, ale nemělo by docházet k takovým fópá jako s tou senzibilkou.... At se daři

Ivan Langer: Děkuji, vážím si uznání i podpory. S tou senzibilkou to ale fakt nebylo tak, jak se říká. :-)

Odpovězeno: 01. 03. | 14:56Autor: Honza

Otázka: Jmenujte, prosím, jedno jméno konkrétního českého politika, kterého považujete za dobréhoho politika, morálně i profesně. Máte nebo měl jste v tomhle směru sám nějaký vzor?

Ivan Langer: Těžká otázka. Raději nechám bez odpovědi. Díky za pochopení.

Odpovězeno: 01. 03. | 15:00Autor: Mirek

Otázka: Dobrý den.Mám jednoduchou otázku.
Kdy se už konečně rázně vypořádáte s korupcí, zlodějema podvodníkama a hlavně jak proběhly lustrace.Kolik máte ve Vašem resortu spolupracovníků s STB?Zatím Vám fandím.Mirek

Ivan Langer: Kolik přesně pracuje bývalých příslušníků v resortu MV nevím, ale snažím se s nimi postupně loučit (viz Archiv bezpečnostních složek). Teď probíhá kontrola asi tisíce vydaných lustračních osvědčení policistů. Jsem autorem Strategie vlády v boji proti korupci. Považuji to za velmi kvalitní dokument, metodicky správně zpracovaný a postavený na třech pilířích Prevence, Průhlednost a Postih. Boj proti korupci asi nikdy nezkončí, důležité je ale zmenšovat prostor pro korupci - říkám,že platí - čím méně razítek, tím méně korupce.

Odpovězeno: 01. 03. | 15:01Autor: K.Nedoma

Otázka: Pane ministře,jak dlouho bude ještě trvat tolerance sepětí policistů se soukromým sektorem za účelem krytí kriminální činnosti za úplatu? Neříkejte.že nic nevíte...Skoro každý z hospodářské má svého oslíčka otřes se.

Ivan Langer: Pošlete mi co víte a bude-li to skutečně průkazné, okamžité půjdou z uniformy a zamíří rovnou před soud.

Odpovězeno: 01. 03. | 15:02Autor: Milan Řehák

Otázka: Vážený Pane ministře, po Vašem uvedení do funkce dozvíme se konečně kdo vykonstruoval obvinění proti dvěma policicistům ÚOOZ Macháčkovi a Mikešovi v roce 1999?

Ivan Langer: Přiznám se, že si tento případ nevybavuji. Pošlete mi podrobnosti na [email protected]

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy