Krize nekončí. VV: Vnitro ODS nedáme, John zůstane

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
12. 4. 2011 16:52
Poslanci VV si předčasné volby nepřejí, o osudu Nečasova kabinetu chtějí dál jednat
Poslanci VV se postavili za svého předsedu Johna. Jeho odchod z resortu vnitra nechtějí dopustit.
Poslanci VV se postavili za svého předsedu Johna. Jeho odchod z resortu vnitra nechtějí dopustit. | Foto: Jan Langer

Praha - Věci veřejné, nejmenší strana současné vládní koalice, trvá na požadavku, že v kabinetu Petra Nečase musí zůstat ministr vnitra Radek John.

Po jednání poslaneckého klubu VV to řekla jeho šéfka Karolína Peake.

"Nechceme, aby ministerstvo vnitra měla ODS, protože se tam vyšetřují kauzy ODS," prohlásil předseda Radek John.

Předčasné volby si ale "véčka" nepřejí. O situaci v koalici chtějí jednat, dokud to jen bude možné.

Věci veřejné zároveň vyzvaly, aby se ODS distancovala od výroku šéfa jejich poslaneckého klubu Petra Tluchoře. Ten prohlásil, že až do Klausova podpisu demisí, které hlavě státu předal premiér Nečas, se neuskuteční žádné jednání koaličních špiček.

Véčka podle Johna dál trvají i na odchodu šéfa resortu financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Na Fuksu v úterý VV podaly trestní oznámení kvůli hospodaření Lesů ČR.

Za Kalouska se už v pondělí rázně postavil poslanecký klub TOP 09. Jeho odchod z vlády jednoznačně odmítá.

Jednání klubu VV probíhalo opět bez poslankyně Jany Suché. Ta se schůzek klubů neúčastní od chvíle, kdy strana vyloučila Kristýnu Kočí. Její "exkomunikace" následovala po vyhazovu výkonného místopředsedy Jaroslava Škárky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy