Krčál: Zaměřím se hlavně na dávky a zaměstnanost

ČTK ČTK
5. 1. 2014 16:40
Pravděpodobný budoucí ministr práce už uvažuje o svém týmu
Petr Krčál
Petr Krčál | Foto: ČSSD

Praha - Pravděpodobný budoucí ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) se chce věnovat například výplatě sociálních dávek, aktivní politice zaměstnanosti a převodu hrazení sociálních služeb ze státu na kraje.

Po nedělním jednání s předpokládaným premiérem a šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou Krčál novinářům řekl, že už uvažuje o svém týmu.

"Protože ještě nejsem vybrán prezidentem republiky a vláda není jmenována, bych se nerad k této otázce vyjadřoval. Tým si tvořím a přemýšlím o určitých lidech, kteří by na ministerstvo práce a sociálních věcí šli," řekl Krčál, který je nyní radním pro sociální věci v Kraji Vysočina. Podotkl, že na samotném ministerstvu působí řada lidí, které by mohl využít.

Vedle výplaty sociálních dávek, která je problematická v souvislosti se změnami v informačních systémech, chce Krčál vytvořit větší prostor pro zaměstnávání například absolventů škol, lidí starších 50 let nebo zdravotně postižených.

"Mou ambicí je, aby velmi kvalitně přešel systém financování sociálních služeb na kraje," pokračoval Krčál. Hovořil o víceletém financování systému, v němž pracuje přes 50 tisíc zaměstnanců.

Zrušený systém vyplácení sociálních dávek prostřednictvím sKaret pokládá Krčál za minulost, k níž se nelze vrátit. "Pořád tam je otazník kompenzace za dobu, kdy systém byl vytvářen. Tam bude potřeba jednat s Českou spořitelnou," podotkl.

Krčál to podle Sobotky nebude mít jednoduché, ministerstvo je podle něho poničeno z doby působení exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho tehdejšího náměstka Vladimíra Šišky. Úřady práce jsou destruované, aktivní politika zaměstnanosti je zničená, řekl novinářům Sobotka. Nový ministr bude muset mít za prioritu nápravu nynějšího stavu. Sobotka podotkl, že se bude moci opřít o koaliční smlouvu, v níž je řada záležitosti resortu zakotvena.

Sobotka měl původně do čela ministerstva práce tři kandidáty. Bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla přijal jeho nabídku stát se šéfem poradců budoucího ministerského předsedy. Stínový ministr práce Roman Sklenák se rozhodl pokračovat ve funkci šéfa poslanců ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy