Konference VV: Bez koaličních partnerů a dalších hostů

Martina Machová Jan Němec Martina Machová, Jan Němec
28. 5. 2011 13:35
VV řeší, zda vůbec zůstat ve vládě
Z kuloárů...
Z kuloárů... | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Volební konference Věcí veřejných probíhá nejen bez exkluzivních hostů, kteří by jí dodali lesku, ale dokonce i bez koaličních partnerů.

Nikdo z nich nebyl ani pozván.

Jen pracujeme

"Pojali jsme to jako ryze pracovní konferenci," říká blízký poradce předsedy VV Jan Kubáček. "Proto jsme nezvali ani koaliční partnery, ani zástupce spřátelených stran ze zahraničí."

Pozdravy vládních partnerů přitom většinou patří ke koloritu stranických sjezdů, kongresů a konferencí. A na své ideové konferenci vloni hostily VV například Westona Staceyho z Americké obchodní komory nebo zástupce Hnutí Duha.

V případě konference VV je situace ovšem složitější.

"Při té atmosféře by mohlo být zábavné, kdyby se tu někdo z koaličních stran objevil," zažertoval si jeden z delegátů.

Ve vládě, mimo ni? A se Simkaničem?

V první - uzavřené - části konference totiž často zaznívalo, že VV se stávají jakýmsi otloukánkem koalice, že musí méně ustupovat a více "trvat na svých programových prioritách".

"Vláda není naší cílovou stanicí," prohlásil například poslanec Martin Vacek.

Právě o tom, zda setrvat ve vládě, nebo z ní úplně odejít a jak případně poté podporovat či nepodporovat vládu, "véčka" diskutují. Nepřítomnost koaličních partnerů je tedy pro ně žádoucí.

Přesto se známé tváře tu a tam objeví - například Michal Simkanič, předseda České pravice, proslulý tím, že kdysi během aféry kolem podivného financování bytu tehdejšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) odkoupil a hned poté spálil směnku, podle které měl Gross zaplatit 900 tisíc korun.

S novináři v kuloárech pak žertoval, že do Hradce Králové nikoho zničit nepřijel, jako to bylo v případě sociálně demoktratického politika. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy