Koho volit? Test napoví, kdo vás bude nejlépe hájit

Názorová kalkulačka poradí, koho vybrat do Evropského parlamentu

Praha - V pátek ve dvě hodiny odpoledne se otevřou volební místnosti a Češi půjdou vybrat svých 22 zástupců do Evropského parlamentu. Jediné přímo volené instituce Evropské unie.

Hlas Čechů je tu sice slabý - dohromady se v letošních volbách vybírá napříč Evropou 736 europoslanců - ovšem díky nadnárodním frakcím mají i tuzemští poslanci šanci leccos prosadit.

Europoslanci schvalují některé evropské právní předpisy, kontrolují práci Evropské komise a mají právo komisi odvolat, spolurozhodují i o rozpočtu EU.

Kdo jak na evropskou problematiku nahlíží? A která strana by mohla nejlépe zastupovat vaše názory? Kdo třeba, podobně jako vy, chce pomoci Turkům do unie?

Projděte si sadu základních 24 či rozšířených 50 otázek připravených ve spolupráci se serverem Koho.Volit.Eu, který oslovil kandidující strany. Na základě jejich odpovědí připravil názorovou kalkulačku.

Vypočtěte si, nakolik se s Vámi politici shodují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy