Kočí: Tričko s myšákem je divné. Bárta na dně by plakal

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
20. 4. 2012 9:30
Rozhovor s Kristýnou Kočí o tom, zda je připravena podporovat vládu Petra Nečase
Bárta stojí v pozadí, tvrdí Kočí.
Bárta stojí v pozadí, tvrdí Kočí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kristýna Kočí, kterou Věci veřejné vyloučily vloni po nezdařeném pokusu rozštěpit jejich poslanecký klub, je zatím stále přesvědčena, že odchod Karolíny Peake z VV a vytvoření její platformy je řízenou akcí Víta Bárty

Podle ní si tak lídr VV chce uchovat vliv alespoň ze zákulisí.

Mimo jiné ji přesvědčilo jeho televizní vystoupení "v tričku s Mickey Mousem".

Sama ale přiznává, že situaci jen odhaduje na základě znalostí poměrů ve VV.

Teprve o víkendu se rozhodne, zda této konspirační teorii uvěří, nebo usoudí, že je "platforma Peake" myšlena upřímně. Jenom tak by Nečasovu vládu opírající se ve sněmovně o nové uskupení podpořila.

A.cz: Řekla jste, že se rozhodnete, zda podpoříte vládu, až poté, co zjistíte, zda to je, nebo není akce řízená Vítem Bártou. Jak to v tuto chvíli vy odhadujete: je, nebo není?

Rozhodně to není nic stoprocentního, informací je stále málo.

Pro mě osobně ale byla velkým indikátorem, že to je ve spolupráci nebo minimálně s vědomím Víta Bárty, jeho včerejší reakce. Když jsem ho viděla v tričku s Mickey Mousem. On, který si potrpí na to být vždy prezentován, jak on chce, nám v tomto tričku tvrdil, že on nic neřeší, že se ho to netýká.

Když si vzpomenu na situaci z loňského jara, kdy se objevilo trestní oznámení Jaroslava Škárky, že ho měl Vít Bárta uplácet, jak stál na Kosárkově nábřeží ruku v ruce se svojí manželkou a svými nejvěrnějšími - mimo jiné s Karolínou Peake - a téměř plakal, jak ho jeho letitý kamarád zradil, tak si neumím představit, že by to Karolína Peake, jeho opravdová kamarádka, svědkyně na jeho svatbě, udělala bez jeho vědomí a on by neplakal před zraky celého národa.

A.cz: Ale máte ještě jiné indicie?

Zajímavé je třeba i to, jak vycházejí některé počty, ačkoliv včera se to úplně nezdálo: podle všeho to přesně vyjde, aby mohla Karolína Peake založit nový poslanecký klub a měla 10 poslanců. A to velmi krátce po verdiktu soudu a oznámení Víta Bárty, že nejen neodchází, ale dokonce hodlá kandidovat v krajských volbách v Plzni.

Vít Bárta s manželkou Kateřinou Klasnovou jdou k soudu.
Vít Bárta s manželkou Kateřinou Klasnovou jdou k soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Když vám ale zkusím nabourat tuto konspirační teorii: nemohl prostě u Karolíny Peake i ostatních přetéct pohár trpělivosti?

Na to bych namítla, že Karolína Peake, Dagmar Navrátilová, Milan Šťovíček byli místopředsedy Věcí veřejných. A Karolína Peake a Dagmar Navrátilová nám u soudu tvrdily, že Věci veřejné jsou plně demokratická strana, že Vít Bárta nemá žádné speciální postavení - a najednou nám tvrdí přesně pravý opak. Třeba Karolína Peake, že i kdyby se stala předsedkyní VV, tak by nic ovlivňovat nemohla.

Ale klíčové pro mě bude, jestli členové nové platformy budou, či nebudou terčem kompromitující kampaně, jak se to třeba stalo mně. Pak bych začala věřit, že došlo k prozření.

Ale třeba se pletu a je to dobře míněná aktivita.

A.cz: Takže kdy a na základě čeho se rozhodnete, zda vládu podpoříte?

To je strašně těžká otázka, to potřebuje čas.

A.cz: Vláda ale moc času nemá…

Myslím, že předčasné volby jsou nejčistším řešením, ale uvědomuji si i ekonomická rizika pádu vlády v této době. Ale tím se nebudu zaklínat. Pro mě bude základem pravost toho uskupení.

A.cz: Ale to třeba nezjistíte tak rychle. Dozvíme se tedy v pondělí nebo v úterý: Kristýna Kočí podporuje, nebo nepodporuje vládu?

Jako limit jsem si dala víkend. Odjíždím pryč z Prahy, vypnout telefon a chci nad tím přemýšlet, doufám, že v pondělí už sama pro sebe budu mít nějaké stanovisko. Teď to ale vidím spíš jako iniciativu Víta Bárty a já žádnou aktivitu Víta Bárty nikdy nepodpořím.

A.cz: Chápu to tak, že když to - podle vás - vyjde třeba 10 a 11, tak to nepodpoříte?

Osobně si ale myslím, že 10 a 11 by bylo přesně potvrzení, že to bylo velmi dobře naplánované štěpení. Protože to je ta jediná kombinace, aby mohly vzniknout kluby dva. To bude pro mě jasný indikátor a takovou vládu s vlivem Víta Bárty z pozadí nepodpořím.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy