Kočí: Peníze mi Bárta podstrčil v materiálech na K9

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
7. 4. 2011 20:30
Rebelové Škárka, Kočí, Huml a Suchá odpovídali na otázky ohledně krize u Věcí veřejných
Rebel Jaroslav Škárka přichází do Poslanecké sněmovny, jednání klubu se ale nezúčastnil.
Rebel Jaroslav Škárka přichází do Poslanecké sněmovny, jednání klubu se ale nezúčastnil. | Foto: Jan Langer

Praha - Kromě výzvy, aby Vít Bárta odstoupil ze všech politických funkcí, popsala ve čtvrtek večer předsedkyně poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí i způsob, jakým prý dostala obálku s penězi od Víta Bárty.

Odmítla při tom, že by šlo o půjčku.

"Obálku s penězi mi pan ministr předal formou vložení do desek pro koaliční jednání těsně před odjezdem na K9, když požádal o moje desky, že se na něco potřebuje podívat. Vložil tam obálku. Postavil mě do situace, kdy jsem nevěděla, co mám dělat. Byli jsme v restauraci," tvrdí nyní už bývalá členka klubu VV Kočí.

"Já jsem už cestou na jednání K9 kontaktovala jistou osobu, aby zprostředkovala ihned moje setkání s notářem a právníkem, abych tuto částku v nerozlepené obálce dala do notářské úschovy," dodala.

"Neexistuje žádný dokument o půjčce, žádný termín o navrácení, nemůže jít tedy o půjčku," přidal se Jaroslav Škárka, o jehož údajné půjčce mluvil Vít Bárta ve středu.

Kristýnu Kočí svou přítomností podpořili při jejím prohlášení další tři poslanci zvolení za VV: právě Jaroslav Škárka, Stanislav Huml a Jana Suchá.

Tito straničtí rebelové poté krátce odpovídali na otázky novinářů:

Stojíte naprosto za prohlášením Kristýny Kočí?

Škárka: Já si velmi vážím kroku, který Kristýna Kočí udělala. Myslím si, že je to krok k očištění Věcí veřejných, k napravení situace, která ve straně panuje.

Aktuálně.cz: Co se stane, když Vít Bárta vaši výzvu nevyslyší, jaké budou další kroky?

Škárka: Pokud nás nevyslyší pan Bárta a sám neodstoupí, pak si myslím, že je na řadě pan premiér, aby popřemýšlel o tom, jakou má vládu a jak tato vláda funguje. Myslím, že důkazy, které jsme předložili, jsou natolik závažné, že je post ministra dopravy Bárty neobhajitelný.

A.cz: Ty signály o podivných praktikách se ale přece neobjevily ze dne na den, museli jste o nich vědět už dřív...

Škárka: Kvůli tomu jsem měl konflikt s ministrem Bártou na našem klubu už na podzim nebo krátce na jaře. Odjel jsem tehdy z výjezdního zasedání. Ale teď už situace překračuje všechny únosné meze.

"Aby agentura ABL řídila stranu, je pro mě nepřijatelné!"

A.cz: Ale ty signály tam už, i když ve ztenčené míře, byly - takže strana, která mluvila o očištění politiky, o těch praktikách věděla od začátku.

Huml: Já jsem dnes hodně stál o to, abych se mohl s kolegy potkat. Ale hned na začátku se udělalo krátké hlasování o změně jednacího řádu, že do budoucna nebude klub řídit předsedkyně Kočí, že ho bude řídit předseda strany. A poté předseda strany prohlásil, že stěhuje jednání klubu do Štefánikovy ulice a všichni se zvedli a odešli. Za sebe musím říct, že odmítám, aby poslanecký klub jednal mimo sněmovnu, v sídle agentury ABL. A to, že špičky jednaly dneska někde v soukromých prostorách (v bytě Víta Bárty, pozn. A.cz), také nepovažuji za normální.

Stanislav Huml
Stanislav Huml | Foto: ČTK

Ty informace jsme dostávali jen po kapkách, a pak vám pohár přeteče. Dnešním dnem odcházím z klubu Věcí veřejných, nechci mít s touto stranou nic společného, budu dál nezařazený poslanec. Aby agentura ABL řídila stranu, je pro mě nepřijatelné.

Všichni čtyři tedy budete nezařazenými poslanci?

Škárka: Já nechci vstupovat do jiného poslaneckého klubu. Pokud proběhne očistný proces, nechci se vzdát možnosti se do VV případně vrátit.

Suchá: Já jsem k tomu přišla jako slepý k houslím. Dozvěděla jsem se z internetu, že jsem jedním z rebelů, protože jsem odmítla zúčastnit se klubu v soukromých prostorách pana ministra. Na základě toho jsem se stala rebelem. Když teď nastal okamžitý rychlý přesun klubu... víte, já ve svém věku loutku skutečně dělat nebudu.

Zůstanete v klubu?

Suchá: Pořád jsem členem Věcí veřejných i koalice a byla bych ráda, aby se strana očistila.

Jak čekáte, že se k tomu postaví premiér a koalice?

Škárka: Předpokládám, že jako první se k tomu postaví ministr Bárta. V žádném případě nechceme radit panu premiérovi - je to jeho vláda, jeho volba ministrů a do toho mu mluvit nemůžeme ani nechceme. Takže počkáme, jak na naši výzvu zareaguje Vít Bárta, a pak zvážíme další kroky.

Kočí: Já jsem také vyzvala své kolegy, nejenom poslance, ale i straníky, aby se k tomu postavili čelem. Já bych uvítala, kdyby pan Bárta teď rezignoval a po případném očištění zvážil návrat do této vlády.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy