Kočí: Peníze mi Bárta podstrčil v materiálech na K9

Jan Němec Jan Němec
7. 4. 2011 20:30
Rebelové Škárka, Kočí, Huml a Suchá odpovídali na otázky ohledně krize u Věcí veřejných
Rebel Jaroslav Škárka přichází do Poslanecké sněmovny, jednání klubu se ale nezúčastnil.
Rebel Jaroslav Škárka přichází do Poslanecké sněmovny, jednání klubu se ale nezúčastnil. | Foto: Jan Langer

Praha - Kromě výzvy, aby Vít Bárta odstoupil ze všech politických funkcí, popsala ve čtvrtek večer předsedkyně poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí i způsob, jakým prý dostala obálku s penězi od Víta Bárty.

Odmítla při tom, že by šlo o půjčku.

"Obálku s penězi mi pan ministr předal formou vložení do desek pro koaliční jednání těsně před odjezdem na K9, když požádal o moje desky, že se na něco potřebuje podívat. Vložil tam obálku. Postavil mě do situace, kdy jsem nevěděla, co mám dělat. Byli jsme v restauraci," tvrdí nyní už bývalá členka klubu VV Kočí.

"Já jsem už cestou na jednání K9 kontaktovala jistou osobu, aby zprostředkovala ihned moje setkání s notářem a právníkem, abych tuto částku v nerozlepené obálce dala do notářské úschovy," dodala.

"Neexistuje žádný dokument o půjčce, žádný termín o navrácení, nemůže jít tedy o půjčku," přidal se Jaroslav Škárka, o jehož údajné půjčce mluvil Vít Bárta ve středu.

Kristýnu Kočí svou přítomností podpořili při jejím prohlášení další tři poslanci zvolení za VV: právě Jaroslav Škárka, Stanislav Huml a Jana Suchá.

Tito straničtí rebelové poté krátce odpovídali na otázky novinářů:

Stojíte naprosto za prohlášením Kristýny Kočí?

Škárka: Já si velmi vážím kroku, který Kristýna Kočí udělala. Myslím si, že je to krok k očištění Věcí veřejných, k napravení situace, která ve straně panuje.

Aktuálně.cz: Co se stane, když Vít Bárta vaši výzvu nevyslyší, jaké budou další kroky?

Škárka: Pokud nás nevyslyší pan Bárta a sám neodstoupí, pak si myslím, že je na řadě pan premiér, aby popřemýšlel o tom, jakou má vládu a jak tato vláda funguje. Myslím, že důkazy, které jsme předložili, jsou natolik závažné, že je post ministra dopravy Bárty neobhajitelný.

A.cz: Ty signály o podivných praktikách se ale přece neobjevily ze dne na den, museli jste o nich vědět už dřív...

Škárka: Kvůli tomu jsem měl konflikt s ministrem Bártou na našem klubu už na podzim nebo krátce na jaře. Odjel jsem tehdy z výjezdního zasedání. Ale teď už situace překračuje všechny únosné meze.

"Aby agentura ABL řídila stranu, je pro mě nepřijatelné!"

A.cz: Ale ty signály tam už, i když ve ztenčené míře, byly - takže strana, která mluvila o očištění politiky, o těch praktikách věděla od začátku.

Huml: Já jsem dnes hodně stál o to, abych se mohl s kolegy potkat. Ale hned na začátku se udělalo krátké hlasování o změně jednacího řádu, že do budoucna nebude klub řídit předsedkyně Kočí, že ho bude řídit předseda strany. A poté předseda strany prohlásil, že stěhuje jednání klubu do Štefánikovy ulice a všichni se zvedli a odešli. Za sebe musím říct, že odmítám, aby poslanecký klub jednal mimo sněmovnu, v sídle agentury ABL. A to, že špičky jednaly dneska někde v soukromých prostorách (v bytě Víta Bárty, pozn. A.cz), také nepovažuji za normální.

Stanislav Huml
Stanislav Huml | Foto: ČTK

Ty informace jsme dostávali jen po kapkách, a pak vám pohár přeteče. Dnešním dnem odcházím z klubu Věcí veřejných, nechci mít s touto stranou nic společného, budu dál nezařazený poslanec. Aby agentura ABL řídila stranu, je pro mě nepřijatelné.

Všichni čtyři tedy budete nezařazenými poslanci?

Škárka: Já nechci vstupovat do jiného poslaneckého klubu. Pokud proběhne očistný proces, nechci se vzdát možnosti se do VV případně vrátit.

Suchá: Já jsem k tomu přišla jako slepý k houslím. Dozvěděla jsem se z internetu, že jsem jedním z rebelů, protože jsem odmítla zúčastnit se klubu v soukromých prostorách pana ministra. Na základě toho jsem se stala rebelem. Když teď nastal okamžitý rychlý přesun klubu... víte, já ve svém věku loutku skutečně dělat nebudu.

Zůstanete v klubu?

Suchá: Pořád jsem členem Věcí veřejných i koalice a byla bych ráda, aby se strana očistila.

Jak čekáte, že se k tomu postaví premiér a koalice?

Škárka: Předpokládám, že jako první se k tomu postaví ministr Bárta. V žádném případě nechceme radit panu premiérovi - je to jeho vláda, jeho volba ministrů a do toho mu mluvit nemůžeme ani nechceme. Takže počkáme, jak na naši výzvu zareaguje Vít Bárta, a pak zvážíme další kroky.

Kočí: Já jsem také vyzvala své kolegy, nejenom poslance, ale i straníky, aby se k tomu postavili čelem. Já bych uvítala, kdyby pan Bárta teď rezignoval a po případném očištění zvážil návrat do této vlády.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy