Koalice skončila. VV jdou do opozice, Nečas pro důvěru

Jan Němec Jan Němec
23. 4. 2012 22:03
Podle dohody měla skončit až v pátek. VV oznámily, že smlouvu vypoví už v úterý
Půjde to i bez VV.
Půjde to i bez VV. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní koalice skončila. Ačkoliv podle dohody z neděle měly partaje spolupracovat do pátku, grémium Věcí veřejných rozhodlo, že koaliční spolupráci ukončí už v úterý.

"Koaliční smlouvu porušil sám premiér Petr Nečas verbováním přeběhlíků v poslaneckém klubu Věcí veřejných a vůlí postavit na nich fungování vlády," zdůvodňují "véčkaři" své rozhodnutí.

Vedení nejmenší vládní partaje rovněž neslibuje, že straničtí poslanci budou hlasovat pro všechny dosavadní vládní návrhy. Není prý záruka, že budou do budoucna naplněny priority VV.

"Věci veřejné jednostranně vypověděly koaliční smlouvu, tudíž ji ODS a TOP 09 považují za vypovězenou. Ruším proto zítřejší jednání K9," reagoval vzápětí v prohlášení Nečas.

"Tato nevěrohodná, iracionální a hystericky jednající strana nemůže být v koalici vůbec s nikým. Při jednáních neplatí slovo jejího předsedy," řekl ČTK.

Jen nedlouho předtím výkonná rada ODS rozhodla, že strana už nebude trvat na požadavku, aby Karolína Peake a další poslanci odštěpení od Věcí veřejných vytvořili přímo klub jako nezbytnou podmínku trvání této vlády.

Původně přitom premiér Nečas stavěl situaci tak, že buď vládu podepře nový klub Peake, nebo budou předčasné volby. Zároveň ODS vypověděla koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými.

Ne klub, ale platforma

Naplno tak začínají jednání o nové dohodě. "Případnou koaliční smlouvu budeme uzavírat mezi ODS, TOP 09 a platformou Karolíny Peake," prohlásil po zasedání premiér Petr Nečas.

V praxi to tedy bude vypadat tak, že ODS nepodepíše koaliční smlouvu s "klubem", ale s "platformou" Karolíny Peake, která musí disponovat 10 podpisy - z toho osmi členy přímo poslaneckého klubu a dvěma podporovateli vlády.

"Bude to mít parametry koaliční smlouvy," upřesnil Nečas s tím, že i znění bude prakticky totožné. Poslanci, kteří vládu podepřou, se tedy zároveň zavážou hlasovat pro zákony "koaličně předjednané".

Zároveň se vedení ODS usneslo, že si vláda musí otestovat důvěru ve sněmovně. Požádá proto znovu poslance o důvěru, a to už tento pátek.

"V případě, že vláda důvěru nezíská, vyvolá ODS jednání o rozpuštění sněmovny nejdéle do 3. května," upřesnil premiér.

Peake klub vytvořit nedokázala...

"Poslanců, kteří jasně deklarovali ochotu vstoupit do nového klubu, je osm, to stále platí. Jsou další poslanci, kteří jsou připraveni podpořit vládu. Mezi ně patří Milan Šťovíček a další to zvažují," řekla už odpoledne Peake.

Podle informací Aktuálně.cz je desátým poslancem-podporovatelem Miroslav Petráň. Na přímou otázku toto jméno Karolína Peake potvrdit odmítla: "Nemohu zatím potvrdit Mirka Petráně, ještě s ním jednám."

"Situace je nepřehledná. Všechno změnilo nedělní prohlášení po jednání K3. Pokud se včera řeklo, že koalice končí a zároveň že se bude dál spolupracovat ve sněmovně, pak část váhajících poslanců prostě řekla: my vám podporu podepíšeme, ale přestupovat nebudeme. To bylo nešťastné," objasňuje vznik nové situace zdroj z nitra "platformy Peake".

... ODS to už nevadí, TOP 09 souhlasí

Z tábora ODS i TOP 09 poté prosakovaly signály, že oběma koaličním partnerům by nevadilo, kdyby neměla Peake přímo klub, stačila by jim dostatečná podpora ve sněmovně.

Podle všeho má teď Karolína Peake dost poslanců na podporu vlády, když už ne přímo jako členy svého klubu. Koalice velmi pravděpodobně může počítat i s Michalem Doktorem, který z ODS odešel, ale deklaroval, že "v rozumných věcech" vládu podpoří.

Naopak Kristýna Kočí už pro Aktuálně.cz prohlásila, že kvůli podezření, že "se jedná o divadlo v režii Víta Bárty a poslanci VV - ať už aktuální, nebo bývalí - hrají jen role, které jim Bárta určil", pro vládu ruku nezvedne.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy