Kmoníček o velvyslancích: Zemanovi stačí podpis Nečase

Zuzana Hronová Michal Žák Zuzana Hronová, Michal Žák
28. 4. 2013 14:04
O šéfovi diplomacie v ústavě nic není, shoduje se s ním ve sporu o velvyslance Pavel Rychetský
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Má ve vyhroceném sporu o obsazení diplomatických misí pravdu prezident Miloš Zeman, anebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Hraje se přitom o Livii Klausovou coby velvyslankyni na Slovensku či Vladimíru Remkovi v Rusku.

"O ministru zahraničí není v ústavě nic. Princip kontrasignace rozhodnutí prezidenta republiky je, že prezident rozhoduje a musí si zařídit souhlas premiéra," prohlásil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

"Prezident pověřuje a odvolává. Potřebuje k tomu premiéra. Ten může, ale nemusí přenést svou kompetenci na ministra zahraničí. O něm tam v ústavě není ani slovo," volil podobná slova šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček, mimochodem dřívější Schwarzenbergův podřízený.

Svébytní lidé

Hynek Kmoníček
Hynek Kmoníček | Foto: Reuters

Podle něj jedná hlava státu "naprosto standardně, podle praxe, která je tu nastavena od roku 1989". Jediné, co podle něj je nestandardní, je medializace celého problému.

"Ve chvíli, kdy se otázka jmenování dostala na veřejnost, média se tím začala obsesivně zajímat. Mým úkolem je, abych z této navýsost atraktivní věci udělal nudné téma, které přestanou novináři sledovat a přestanou se aspoň 14 dní na ně ptát obou aktérů," prohlásil Kmoníček.

"Karel Schwarzenberg i Miloš Zeman jsou svébytní lidé, kteří k tomu vždy řeknou něco, co jednání nijak neposune."

To pro Rychetského nejsou spory o velvyslance novinkou, "jen se to nevedlo přes média".

Ať ji pozve na kávu, radí Svoboda

Rozepře v televizi hodnotil i někdejší šéf české diplomacie Cyril Svoboda. "Zveřejňovat nějaká jména kandidátů je nevkusné, žádné jméno nemělo uniknout," řekl.

Podle něj by se měl Karel Schwarzenberg sejít s bývalou první dámou. "Mohl by Livii Klausovou pozvat na kávu s vodou, probrat s ní celou věc a zjistit, co umí, zda je schopná se stát velvyslankyní a ne ten problém zapouzdřit."

 

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy