Klausovo poslední interview: Senát hraje darebnou hru

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
6. 3. 2013 22:09
Živě přenášený rozhovor měla ČT příležitost vést poprvé po několika letech
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Jen den před svým odchodem z funkce poskytl odcházející prezident Václav Klaus rozhovor České televizi. Pozvání do diskusních pořadů ČT léta odmítal.

Navíc navštívil ČT osobně – např. pravidelně poskytované rozhovory televizi Prima se vysílaly z Pražského hradu.

Živě vysílaný rozhovor se dotkl kontroverzních témat Klausových prezidentských období, včetně amnestie, vztahů s vládami či jeho názorů na globální oteplování.

Ani v závěru ale Václav Klaus příliš nepoodhalil své další plány a mluvil o svém institutu. Nicméně prohlásil, že žaloba senátorů "nemůže mít jiný důvod" než ho donutit znovu vstoupit do politiky, aby ho mohli porazit.

"Pak nezbyde, abych já řekl: tak to holoubci ne," prohlásil Klaus v ČT.

Velezrada? Je to darebná hra

Hned úvodem se rozhovor dotkl žaloby Senátu z velezrady, která už doputovala k Ústavnímu soudu. Tu Václav Klaus označil za "neuvěřitelnou a podivnou".

"Přispívá k tomu i to, že příští týden je sjezd ČSSD. Svoji roli toto také sehrálo," okomentoval žalobu senátorů odcházející prezident.

Logickou souvislostí s žalobou Senátu je pak lednová amnestie.

Ani tentokrát ale nepadlo žádné překvapivé odhalení: prezident Klaus ani přes dotaz nijak neosvětlil, s kým jmenovitě a konkrétně amnestii – jejíž součástí je nejen prominutí některých trestů, ale i zastavení ještě probíhajících stíhání – konzultoval.

"Pořád je tu pokus někoho do toho zatáhnout. Vzniklo to mezi nejužším kolektivem mých spolupracovníků," odrazil dotaz Klaus.

Dodal, že v podstatě nepotřeboval právní konzultaci, protože desetileté studium žádostí o milost (kterých podle prezidentova upřesnění bylo kolem 22 tisíc) označil za "větší právnickou zkušenost" než přímo právnické vzdělání.

"Hra, která se se mnou hraje, je darebná," uzavřel toto téma Klaus.

Také se neptám, koho jste volil

Podobně odrážel i otázky na svého nástupce Miloše Zemana a nechtěl upřesnit, zda ho při své veřejné podpoře skutečně i volil.

"Já se vás také neptám, koho jste volil. Je zbytečné zkoušet mě," odmítl otázku prezident.

Došlo i na hodnocení odborů, které jsou podle Václava Klause "relativně malá síla, počet členů dramaticky klesá", a pak i na hodnocení vlád a premiérů.

Prezident odmítl říct, s kterým z nich se mu spolupracovalo nejlépe. Zastavil se jen u úřednického premiéra Jana Fischera (který se mimochodem neúspěšně pokoušel Václava Klause nahradit v přímé volbě), jehož z řady premiérů vydělil jako šéfa vlády, který neprošel politickým bojem.

"Do ničeho se nepouštěl," zhodnotil éru Fischerovy vlády Klaus.

Vztah s Havlem i Nečasem

A pochopitelně se zastavil u současného premiéra Petra Nečase. U něho připustil, že měl někdy "praktické výhrady" k jeho výkonu v premiérské funkci.

Osobní vztahy s Petrem Nečasem, kterého označil za "uzavřenějšího" člověka, charakterizoval slovy, že nejsou v rovině, kdy by spolu "šli na pivo".

"My jsme nebyli ti, kteří by si spolu povídali," dodal Václav Klaus.

Vztah se svým předchůdcem v úřadu Václavem Havlem – nikoliv překvapivě – označil Václav Klaus jako vztah s člověkem, se kterým měl "diametrálně odlišný" pohled na svět "absolutně ve všem".

Zároveň prohlásil, že to nebyl on, kdo začal jakékoliv nepřátelské slovní útoky, a připomněl známý Havlův "rudolfinský projev", ve kterém tehdejší prezident kritizoval politické klima v zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy