Klausovci se sešli s Klausem a založili 'Hlavu vzhůru'

ČTK ČTK
31. 8. 2013 9:58
Ve volebním bloku jsou odpadlíci z ODS, Suverenita či D.O.S.T.
Foto: Jan Langer

Praha - Konzervativci, někteří bývalí poslanci ODS, nekolik hnutí a Suverenita Jany Bobošíkové jdou společně do předčasných voleb.

V pátek vytvořili blok s názvem "Hlavu vzhůru", podporovat ho bude exprezident Václav Klaus. Šéfkou uskupení se stala Bobošíková. Společné prohlášení členů nového uskupení zaslala Suverenita.

"Dnes odpoledne se u prezidenta Václava Klause sešla široká skupina zástupců politických subjektů i jednotlivců, kterým osud naší země není lhostejný. Podařilo se najít shodu na tom, že je třeba vytvořit silný volební blok stejně smýšlejících lidí.

Všichni zúčastnění se shodli na vzniku nového volebního bloku s názvem ´Hlavu vzhůru!´, který bude kandidovat s podporou Václava Klause v nadcházejících parlamentních volbách," uvedli členové bloku v prohlášení.

Odpadlíci ODS, Suverenita či D.O.S.T.

Pod textem je kromě jména bývalé europoslankyně a někdejší kandidátky na prezidentku za KSČM Bobošíkové i jméno exposlanců ODS Michala Doktora, Borise Šťastného či Tomáše Úlehly. Členem je i konzervativní iniciativa D.O.S.T. Pod prohlášením je celkem 17 jmen.

Exprezident a někdejší šéf ODS Klaus předevčírem uvedl, že v předčasných volbách kandidovat nebude. O svém návratu do politiky ale prý vážně uvažoval. Podle bývalé hlavy státu by sice bylo možné vytvořit novou stranu, která by mohla uspět, ale nesplňovala by Klausovy představy. Napsal, že je ochoten v příštích měsících pomoci jiným stranám, které budou kandidovat. Naznačil, že po předčasných volbách by se mohl na politickém dění znovu podílet.

Blok tvoří vedle Suverenity uskupení Uzdravme naši politiku, Jihočeši 2012, Volba pro Kladno či Pražští starostové. Jeho členy jsou i jednotlivci. Patří mezi ně exposlanci ODS Šťastný a Úlehla. Šťastný stranu opustil sám. Úlehlu spolustraníci vyloučili poté, co nehlasoval navzdory dohodě proti vládě Jiřího Rusnoka.

Z řad občanských demokratů odešel a k bloku se přidal i bývalý primátor Plzně Zdeněk Prosek, Petr Štillip či Jiří Janeček, který ve straně založil Pravou frakci. Doktor z ODS vystoupil už dřív, je členem Jihočechů 2012.

K hnutí Uzdravme naši politiku má údajně blízko jeden z takzvaných pražských kmotrů Tomáš Hrdlička. Iniciativa D.O.S.T. na sebe mimo jiné upozornila ostrou kritikou festivalu Prague Pride, podle ní je obscénní a vnucuje ideologii homosexualismu.

Šťastný: Byl jsem u toho

Podle členů bloku je Česko v nebezpečí a stojí na křižovatce. Nástup sil, které by mohly uvést zemi do chaosu, je prý tentokrát zvlášť silný. V prohlášení uvedli, že politický systém je v rozkladu, ČR zápasí s recesí a občanské svobody jsou ohroženy jako dosud nikdy.

Šťastný, který se pátečního jednání zúčastnil, sdělil, že strana bude kandidovat ve všech krajích. Program chce veřejnosti představit v úterý na tiskové konferenci.

"Protože se jedná o volební blok, kongres strany se bude konat až po volbách," řekl Šťastný. "Jsem rád, že jsem mohl být v tak zásadním okamžiku u toho a napomoci sjednocení jednotlivých politických stran, hnutí i jednotlivců v jeden silný, liberálně konzervativní blok," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy