Klaus zpět v ODS? Necítím, že by chtěla, říká Topolánek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 2. 2010 18:55
Případný návrat Václava Klause v médiích naznačil pražský primátor Bém

Praha - Navrátí se Václav Klaus do řad ODS, jak začal ve středu přes média veřejně spřádat plány šéf Prahy Pavel Bém?

Občanští demokraté se navenek tváří, že jim to připadá jako chiméra a prezident jim vlastně ve straně vůbec nechybí.

Myšlenku o prezidentově comebacku vypustil v Mf Dnes natvrdo blízký Klausův přítel, podnikatel Peter Kovarčík. A hlasitě ji podpořil, respektive "nevyloučil" ani pražský primátor Bém, dlouhodobý rival šéfa ODS Mirka Topolánka.

Podle tvrzení listu by měl Klaus dvě podmínky: prohrané volby a následné odstoupení "antiklausovského" vedení strany.

Mirek Topolánek ve středu zareagoval očekávatelně: ODS se prý po Klausovi nestýská. "Neslyším ve straně žádné volání po návratu Václava Klause," řekl.

Parafrázi vzápětí použil i předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. "Necítím, neslyším," shoduje se s Topolánkem.

Další z vlivných, místopředseda ODS Ivan Langer středeční mediální výroky zlehčuje: "Vyjádřím se k tomu, až to řekne Václav Klaus, ne Peter Kovarčík."

Avšak zevnitř poslaneckého klubu ODS zaznívají i jiné hlasy - například z Prahy.

"Pana prezidenta asi motivuje to, že jsme dlouhodobě ztráceli na našeho největšího soupeře, sociální demokracii. A v případě neúspěšných voleb by mohla nastat situace, kdy by jeho příchod do našich řad mohl dát nový impuls, který by nám mohl vrátit preference některých občanů," řekl Aktuálně.cz poslanec Petr Bratský.

I on ale tvrdí, že "velké volání" po Klausově návratu v ODS nyní neregistruje.

Občanští demokraté se přitom jako jeden muž tváří, že výroky prezidentových přátel před volbami "necítí jako problém".

"Pokud by nás chtěl podpořit před volbami, tak to uvítám. Ale považuji to za uměle vyvolanou kauzu," reagoval místopředseda ODS Petr Nečas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy