Klaus za národní zájmy proti Bruselu, Vídni a Berlínu

Petr Holub
29. 10. 2007 11:45
Prezident vyložil zásady své zahraniční politiky
Prezident Václav Klaus na slavnosti ve Vladislavském sále
Prezident Václav Klaus na slavnosti ve Vladislavském sále | Foto: Ondřej Besperát

CO KLAUS ŘEKL 28. ŘÍJNA

Václav Klaus a Stanislav Hnělička

Obrovské úspěchy (2003)
"V listopadu 1989 jsme ve vzácné shodě drtivé většiny země znovu vykročili na cestu obnovení demokracie a tržní ekonomiky. Úkol, který před námi stál, byl obrovský, a já jsem přesvědčen, že jsme se s ním, přes všechny existující problémy, úspěšně vyrovnali."

Vztah ke komunistickému období (2004)
"Nedělejme dnes hrdiny a nebuďme dnes nepřiměřeně absolutističtí a fundamentalističtí. Nevypadá to věrohodně. Přestaňme se tvářit tak, že by člověk měl za všechny své názory či postoje nést černé znamení po celý zbytek svého života."

Co je národ (2005)
"V průběhu 20. století se nejen u nás ukázalo dostatečně jasně, že vytvořit stát převážně jako racionálně vytvořenou komunitu, tedy bez svorníku, kterým by byl jeden jazyk, společně prožitá historie a jednolité kulturní tradice, není snadné."

V jednotě je síla (2006)
"V pondělí byla v Budapešti, jako vzpomínka na tragické události roku 1956, přijata Deklarace svobody, ve které se říká, že 'jen ta země, která si uvědomuje, že uhájit ji je věcí týkající se všech, může překonat ji ohrožující partikulární zájmy'."

Domov je nenahraditelný (2007)
"Východiskem pro naše životy není pouhé prosazování univerzálních lidskoprávních hodnot a už vůbec ne bezbřehý kosmopolitismus či prázdný internacionalismus. Zakotvení v tom domácím není ničím nahraditelné."

Analýza - "Náš život se odehrává zde," řekl hned na počátku svátečního projevu prezident Václav Klaus a myslel tím Českou republiku.

Hosté shromáždění ve Vladislavském sále pak slyšeli, jakým způsobem obhájit domácí prostor v globalizovaném světě. Češi by se měli vymezit především proti Evropské unii, Rakousku a Německu.

KOMPLETNÍ TEXT PREZIDENTOVA PROJEVU - ČTĚTE ZDE

"Nemám sebemenší ambici pokoušet se nastínit něco jako program zahraniční politiky našeho státu," řekl sice prezident, jeho projev by však jako směrnice pro zahraniční politiku využít šel.

PODÍVEJTE SE: Češi, které prezident Klaus při příležitosti státního svátku ocenil

"Rezolutně obhajovat"

Klaus pojmenoval dva aktuální problémy: "Jsou jimi nesouhlas našeho jižního souseda s naší jadernou energetikou a opakující se nastolování otázek poválečného uspořádání střední Evropy v nikoli nevýznamných politických kruzích u našeho souseda západního."

Předem tak reagoval na očekávané protesty rakouské vlády proti chystané výstavbě dvou dalších reaktorů v Temelíně. Zároveň nepřímo protestoval proti plánu německé vlády, zřídit v Berlíně dokumentační centrum, které by se věnovalo vyhnání Němců z východoevropských zemí po druhé světové válce.

"Využívejme všech příležitostí, abychom těmto našim sousedům svou pozici přátelsky vysvětlovali, ale musíme ji umět i rezolutně obhajovat," doporučil Klaus.

Možnost získávat elektřinu z jádra a odmítnutí revize poválečné historie jsou podle prezidenta společným zájmem všech Čechů.

Evropský experiment

Rizikem je pro Českou republiku také Evropská unie. Nepřekvapí, že prezident, který dlouhodobě spojuje svobodu a demokracii s udržením národního státu, pronese větu, že "experimentální přechod od dominance národních struktur ke strukturám nadnárodním znamená riskantní změnu" a že tento přechod "není zcela samozřejmou etapou na cestě co největšího prohlubování demokracie".

Východoevropské země mají historickou zkušenost, jak podřízení cizí velmoci ohrožuje na jedné straně svobodu a na druhé straně tradiční hodnoty každého národního společenství. Proto právě ony mají podle českého prezidenta hlasitě varovat před tím, aby svoboda a tradiční kultura nebyly ohroženy novým evropským sjednocením.

Obrat na východ

Naopak vztahy Čechů se Slováky a Poláky jsou příkladné. Prezident rovněž vyzval k posílení kontaktů s Ruskem, Čínou a Indií, které označil za důležité země 21. století a které prý nelze označovat zjednodušenými ideologickými nálepkami novinových titulků.

O americkém radaru se zmínil nepřímo. Podotkl, že o faktickém obsahu severoatlantického spojenectví se musí diskutovat, "neboť u nikoho nesmí zůstat pachuť manipulace či absence dialogu".

Republika, kterou je třeba hájit

Prezident ve svých veřejných projevech dosud tak přehledně nevyložil priority své zahraniční politiky.

V dosavadních projevech k výročí založení Československa dokonce vztahy se zahraničím ani nekomentoval.

Už dvakrát (v roce 2003 a 2005) připomněl, že 28. říjen 1918 byl dovršením národní emancipace Čechů. V roce 2005 zdůraznil, že se založením státu jsou trvale spojeny republikánské a demokratické hodnoty, jako jsou dělba a kontrola moci, ochrana občanských práv a svobod včetně svobody slova.

V roce 2004 vyzval ke smíření s minulostí, která by nadále neměla Čechy rozdělovat. Loni, v období obtížného sestavování vlády, poradil rozvaděným politikům, aby si uvědomili, že všichni mají společný úkol, "hájit onen unikátní, ale nadmíru křehký a zranitelný státní celek, jehož jsme součástí, Českou republiku".

Proslovy o jednotě národa a jeho základních hodnotách tak letos doplnil zahraničněpolitickým programem, který by chtěl hájit v příštím prezidentském období.

I když Klaus ve svém dnešním proslovu použil slovo národ jen jednou, poskytl další důkaz, že patří k východoevropským politikům, kteří po pádu komunismu chtějí obnovit státnost na národní myšlence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy