Klaus vyrazí na summit prezidentů, přijede i Obama

ČTK ČTK
25. 5. 2011 12:49
Setkání prezidentů komplikují spory o uznání samostatnosti Kosova
Václav Klaus s Barackem Obamou v Praze
Václav Klaus s Barackem Obamou v Praze | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus se v pátek a v sobotu ve Varšavě zúčastní na pozvání svého polského protějšku Bronisława Komorowského setkání středoevropských prezidentů. Hostem summitu bude i americký prezident Barack Obama.

Účast na setkání odmítl srbský prezident Boris Tadić. Polsko totiž na setkání hlav států střední a jihovýchodní Evropy pozvalo Atifete Jahjagovou, prezidentku Kosova, které Srbsko neuznává. Cestu Václava Klause potvrdila ve středu prezidentská kancelář.

Dříve panovaly pochybnosti o příjezdu slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, tento politik se však schůzky nakonec zúčastní.

Kosovo, bývalá srbská provincie, vyhlásilo jednostranně samostatnost před třemi lety. Srbsko svrchovanost Kosova neuznalo, stejně jako Slovensko a Rumunsko - obě země to nechtějí udělat kvůli obavám, aby si podobné nároky nečinila jejich maďarská menšina.

Prezident Gašparovič svoji účast potvrdil až poté, co polská strana přijala slovenské návrhy na politický a protokolární způsob organizace setkání.

Jedním z požadavků bylo, aby během summitu nefigurovaly oficiální názvy jako Republika Kosovo nebo státní vlajka Kosova a také aby nebyla přijata žádná společná deklarace, kterou by měli prezidenti podepsat. Otazníky se ještě vznášejí nad příjezdem rumunského prezidenta Traiana Baseska.

Polsko na páteční summit pozvalo 22 zemí. Během dvoudenního setkání budou prezidenti mluvit mimo jiného o tom, jak by země v severní Africe mohly využít zkušenosti zemí střední a jihovýchodní části Evropy s přechodem k demokracii.

V pátek účastníky schůzky na nejvyšší úrovni čeká večeře s americkým prezidentem Barackem Obamou.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy