Klaus vs Dienstbier: Prezidentské klání na Aktuálně

Jakub Antoš
30. 6. 2007 12:45
Zatím vítězí Klausův sok Dienstbier

Anketa - Už čtyři měsíce můžete v anketě deníku Aktuálně.cz hlasovat pro své prezidentské favority. Po čtvrtém dílčím sčítání vítězí Jiří Dienstbier s více než 590 tisíci hlasy, na paty mu šlape stávající prezident Václav Klaus s podobně úctyhodným množstvím. Klaus získal o čtyřicet tisíc méně.

S dvousettisícovým odstupem skončil na třetím místě herec a moderátor Marek Eben, který se drží na prvních třech místech ankety už od jejího spuštění. Minulý měsíc byl dokonce první.

Dalšími, koho vaše hlasy "tlačí" výš jsou: biskup Václav Malý, vicepremiér vlády a předseda lidovců Jiří Čunek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či ministryně obrany Vlasta Parkanová, která v nedávném průzkumu nejoblíbenějších politiků zaujala druhé místo, hned za primátorem a příležitostným horolezcem Pavlem Bémem.

Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier poslouchá přednášku tvůrce letenského blobu Jana Kaplického.
Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier poslouchá přednášku tvůrce letenského blobu Jana Kaplického. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přestože je Václav Klaus v anketě Aktuálně.cz druhý, jeho obliba ve společnosti je stabilně vysoká.

Důvěra lidí k prezidentu Klausovi, jak ji monitoruje agentura CVVM, se od ledna 2004 drží okolo 70 procent. Nejméně lidí (63 procent) mu důvěřovalo v květnu 2005, naopak nejvíce (73 procent) letos v únoru.

První prezidentský mandát Václava Klause vyprší napřesrok začátkem března, sněmovna a Senát ho mají podle ústavy začít volit zhruba o měsíc dříve. Do té doby můžete na Aktuálně.cz hlasovat, koho byste si na Hradě představovali. Poslanci a senátoři vám takovou možnost nedají - ačkoli o přímé volbě prezidenta mluví už několik let, je jisté, že příští rok si nechají tuto volební výsadu jen pro sebe.

Aktuálně.cz dělá nyní v hlasování čtvrtý pravidelný mezisoučet - tak to bude každý další měsíc. V pátek 29. června jsme červnovou část ankety ukončili.

Hlasování probíhá tak, že jsme pro začátek sestavili "hlavní" skupinu deseti politiků, kam se dostali ti, o jejichž kandidatuře mluví politické strany nebo už byli někdy jako kandidáti zmíněni.

Do "baráže" jsme pak vybrali kandidáty, které jste doporučili vy, čtenáři.

Známý moderátor pořadu Na Plovárně a každoročních Festivalových vteřin z filmového festivalu v Karlových Varech.
Známý moderátor pořadu Na Plovárně a každoročních Festivalových vteřin z filmového festivalu v Karlových Varech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V souladu s pravidly hlasování se vždy na začátku nového měsíce přesunou dva nejžádanější kandidáti z baráže do hlavní skupiny. Z ní zase dva lidé s nejmenším počtem hlasů přepadnou do baráže a dva poslední z baráže nahradí noví lidé, které doporučujete vy ve svých e-mailech.

Do hlavní skupiny se tak dostanou předseda České strany národně socialistické Jiří Stanislav, který od vás v baráži dostal 6653 hlasů. Jako další postupuje do hlavní skupiny děkan Fakulty humanitních studií UK a neúspěšný kandidát z prezidentské volby v roce 2003 Jan Sokol. Tomu jste dali 3293 hlasů.

Střídají vysokoškolského pedagoga a kněze Tomáše Halíka a nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, kteří obdrželi nejméně. Halík získal 6201 hlas a Vesecké svůj hlas dalo 3867 z vás. Tomáš Halík a Renáta Vesecká se tedy přesunují do baráže.

Baráž naopak opouštějí předseda senátu Přemysl Sobotka a ústavní právník a ombudsman Komerční banky Vojtěch Cepl.

Na jejich místa jste pomocí e-mailů zaslaných na adresu [email protected] nominovali bývalého vyjednavače o vstupu Česka do EU a eurokomisaře Pavla Teličku a bývalou předsedkyni Akademie věd Helenu Ilnerovou.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy