Klaus: Víza Kanady respektuji, za nás rozhoduje Brusel

Domácí Domácí
15. 7. 2009 12:33
Unie se k vízům vyjádří zřejmě až v září
Euroskeptik Klaus vyťal Bruselu políček
Euroskeptik Klaus vyťal Bruselu políček | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus se vůbec poprvé vyjádřil k vízům, která v úterý pro Čechy zavedla Kanada. Z Hradu vzkázal, že plně respektuje suverenitu Kanady a její právo přijmout takové rozhodnutí.

"Jak dobře víte, Kanada se rozhodnout může. ČR se rozhodnout nemůže. Za nás se musí rozhodnout Brusel," vyjádřil se prezident k možnosti zavést víza pro Kanaďany.

To ostatně už včera potvrdil premiér Jan Fischer. "Neumožňuje to český právní řád ani předpisy Evropské unie," upozornil.

Nepřehlédněte:

Barroso: Kanadou se budeme zabývat v září

Čeští diplomaté se sice obrátili na Brusel s žádostí o spuštění takzvané klauzule solidarity.

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso ovšem do Prahy vzkázal, že se EK k projednání žádosti dostane nejdříve v září. Teprve poté mohou víza zavést jednotlivé členské země.

Kanada víza zavedla v úterý ráno v reakci na rostoucí počet českých žadatelů o azyl. Česko proto stáhlo svého velvyslance v Kanadě a oznámilo zavedení víz pro držitele diplomatických a služebních pasů.

Fischer i ministr zahraničí Jan Kohout označili obnovení vízové povinnosti za bezprecedentní a nečekaný krok. Kanadský velvyslanec v Praze ovšem Aktuálně.cz řekl, že Ottawa o tom Prahu informovala už koncem června.

Komplikací pro Čechy je, že víza lze vyřídit jen na zastupitelském úřadu Vídni.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy