Klaus svolil a Rath bude ministrem

Simona Holecová
2. 11. 2005 13:38
Praha - Prezident Václav Klaus ukončil třináct dní se táhnoucí spor s premiérem. Svolil, že jmenuje ministrem zdravotnictví Davida Ratha.

Klaus se k tomuto kroku rozhodl poté, co ráno dostal další dopis od ministerského předsedy Jiřího Paroubka..

Prezident Klaus jmenuje Davida Ratha ministrem v pátek
Prezident Klaus jmenuje Davida Ratha ministrem v pátek | Foto: Aktuálně.cz

Ten mu psal na konci minulého týdne, kdy prezidentovi navrhl, aby vedením "bílého" resortu jmenoval právě jeho, když nesouhlasí se jménem Rath. Dnes Paroubek tento návrh vetoval.

"Prezident republiky obdržel od premiéra dopis, ve kterém bere Jiří Paroubek svůj návrh zpět. Současně znovu předložil svůj původní návrh na jmenování Davida Ratha ministrem," sdělil ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Prezident podle něj vzal tuto žádost na vědomí: "Rozhodl se, že v pátek 4. listopadu jmenuje doktora Ratha ministrem zdravotnicví."

Klaus Davida Ratha odmítal kvůli souběhu funkcí.

David Rath na dnešním jednání vlády
David Rath na dnešním jednání vlády | Foto: Aktuálně.cz

Ministerský kandidát (c.v. zde) totiž plánoval šéfovat zdravotnictví i stát nadále v čele vlivné České lékařské komory.

V neděli však ze svých pozic ustoupil: v diskusní pořadu připustil, že se prezidentství ČLK vzdá. V pondělí pak oznámil, že se funkce vzdá právě dnes, aby si uvolnil cestu ke křeslu ministra (Rathovy priority zde).


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy