Klaus svolil a Rath bude ministrem

Simona Holecová
2. 11. 2005 13:38
Praha - Prezident Václav Klaus ukončil třináct dní se táhnoucí spor s premiérem. Svolil, že jmenuje ministrem zdravotnictví Davida Ratha.

Klaus se k tomuto kroku rozhodl poté, co ráno dostal další dopis od ministerského předsedy Jiřího Paroubka..

Prezident Klaus jmenuje Davida Ratha ministrem v pátek
Prezident Klaus jmenuje Davida Ratha ministrem v pátek | Foto: Aktuálně.cz

Ten mu psal na konci minulého týdne, kdy prezidentovi navrhl, aby vedením "bílého" resortu jmenoval právě jeho, když nesouhlasí se jménem Rath. Dnes Paroubek tento návrh vetoval.

"Prezident republiky obdržel od premiéra dopis, ve kterém bere Jiří Paroubek svůj návrh zpět. Současně znovu předložil svůj původní návrh na jmenování Davida Ratha ministrem," sdělil ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Prezident podle něj vzal tuto žádost na vědomí: "Rozhodl se, že v pátek 4. listopadu jmenuje doktora Ratha ministrem zdravotnicví."

Klaus Davida Ratha odmítal kvůli souběhu funkcí.

David Rath na dnešním jednání vlády
David Rath na dnešním jednání vlády | Foto: Aktuálně.cz

Ministerský kandidát (c.v. zde) totiž plánoval šéfovat zdravotnictví i stát nadále v čele vlivné České lékařské komory.

V neděli však ze svých pozic ustoupil: v diskusní pořadu připustil, že se prezidentství ČLK vzdá. V pondělí pak oznámil, že se funkce vzdá právě dnes, aby si uvolnil cestu ke křeslu ministra (Rathovy priority zde).


 

 

Právě se děje

před 12 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy