Klaus se pustil do Sarkozyho. Škodí Evropě, řekl

Domácí Domácí
24. 12. 2008 19:42
Kritická slova si prezident neodpustil ani na adresu Lisabonské smlouvy
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Český prezident Václav Klaus se pouhý týden před začátkem českého předsednictví EU pustil do svého francouzského protějšku Nicolase Sarkozyho.

Na kritická slova došlo v rozhovoru s ředitelem Národní galerie Milanem Knižákem, který odvysílala zpravodajská stanice Z1.

Klaus, který je znám svým skeptickým postojem vůči Evropské unii, nejprve definoval svůj názor na evropské sbližování. On sám integraci vidí jako proces otevírání se, rušení bariér či stříhání drátů na hranicích.

"Na tom byla založena myšlenka evropské integrace na počátku. A teď když se toto děje a úspěchy jsou nesporné, tak okamžitě s tím šla idea, že to zas nemůžeme nechat tak volné, bez jakýchkoliv omezení," neodpustil si poznámku na adresu Lisabonské smlouvy, reformního dokumentu EU, o němž on sám tvrdí, že by narušila suverenitu Česka.

Sarkozy a spol.? Prý navýsost protievropští

Zkritizovat francouzského prezidenta mu umožnil Knižákův "návodný" dotaz, zda někteří politici "jako Sarkozy" nejsou svým způsobem nepřáteli samotné unie.

Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu
Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu | Foto: Reuters

"Myslím, že to je určitě škodění Evropské unii a já bych to rozšířil i na škodění Evropě," prohlásil Klaus.

"Jestliže je na něčem už dva tisíce let Evropa založena, tak je založena na tom, že se respektuje různost, že se respektuje odlišnost názorů a okamžitě se nestřílí po člověku, který vysloví o kousek jiný názor. To je idea Evropy a tito lidé tuto základní ideu pošlapávají," řekl prezident, který sám sebe v minulosti označil za evropského disidenta.

Skupinu lidí, kteří podle něj smýšlejí podobně jako Sarkozy, označil za "navýsost protievropské". "A mávat oni před námi Evropou, to už bych jim vůbec nedopřával," dodal.

Český prezident se v poslední době dostal několikrát do křížku se zastánci Evropské unie. Diplomatickou roztržkou například skončilo jeho setkání s europoslanci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy