Klaus poprvé nebyl na akci k 17. listopadu. Odpočíval

Pavel Baroch
18. 11. 2008 11:30
Poprvé od roku 1990 si prezident nepřipomněl výročí
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poprvé od roku 1990 nepoložil prezident 17. listopadu věnec na Národní třídě ani u vysokoškolských kolejí ani se osobně nezúčastnil žádné jiné akce připomínající pád komunismu před devatenácti lety a zásah německých okupantů proti studentům v roce 1939.

Václav Klaus v pondělí nebyl na žádné oficiální akci.

"Byl trochu unavený z náročného programu v uplynulých dnech. Odpočíval," řekl redakci Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Klaus byl naposledy minulý týden na třídenní návštěvě Irska, kde se kvůli svým "antievropským" výrokům dostal do ostré slovní přestřelky s nejvyššími irskými představiteli. Z Irska se vrátil ve čtvrtek.

Klaus, který byl zvolen prezidentem v roce 2003, se taková akce nezúčastnil letos poprvé. Klaus přitom v minulosti uvedl, že předlistopadový režim svrhla hlavně "masa mlčících občanů", která systém rozdrobila svou pasivitou.

Klausovu zdravici přednesl úředník

Místo sebe poslal Klaus na vzpomínkovou akci k 69. výročí nacistického zásahu proti českým vysokoškolákům Ladislava Mravce z prezidentské kanceláře, který u Hlávkových kolejí přečetl Klausovu zdravici.

"Není náhodou, že totalitním režimům vždy nejvíce vadili vzdělaní lidé. Ti se hůře ovládají," citoval Mravec. Osobně byl u Hlávkových kolejí například premiér Mirek Topolánek, jeho politický rival Pavel Bém, ombudsman Otakar Motejl nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Topolánek mimo jiné položil kytici i na Národní třídě, kde 17. listopadu 1989 začala násilným potlačením studentské manifestace sametová revoluce. K památníku do podloubí na Národní třídě přišel i předseda senátu Přemysl Sobotka a Klausův předchůdce Václav Havel, který na 17. listopad "nezapomíná" ani jako soukormá osoba.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček při on line rozhovoru pro Aktuálně.cz
Předseda sněmovny Miloslav Vlček při on line rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Šéf sněmovny Vlček odletěl do Ruska

Z nejvyšších ústavních činitelů se žádné pietní vzpomínky na 17. listopad nezúčastnil osobně kromě Klause ani předseda sněmovny Miloslav Vlček.

Už v neděli 16. listopadu odletěl jako člen parlamentní delegace na čtyřdenní návštěvu Ruska, která v pondělí začala v Jekatěrinburgu.

"Cesta se plánovala hodně dopředu a termín musí vyhovovat i druhé straně," řekla Aktuálně.cz Marta Fišerová z protokolu sněmovny.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy