Klaus: Lidé vymazali ODS z mapy, chtějí změnu

Jakub Antoš
26. 10. 2008 13:58
Prezident odmítl, že by se vměšoval do záležitostí ODS
Václav Klaus na tiskové konferenci po setkání s hejtmany krajů České republiky.
Václav Klaus na tiskové konferenci po setkání s hejtmany krajů České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus se poprvé po druhém kole senátních voleb vyjádřil k politické situaci a výsledkům ODS. "Je to historicky největší porážka nějaké politické strany u nás. To je přece vymazání jedné politické strany z jedné mapy," řekl Klaus v TV Prima.

Týden poté, co ODS ztratila všechny své hejtmany, prohrála i volby do jedné třetiny Senátu, kde přišla o šest svých zástupců.

Občanští demokraté zvítězili pouze ve třech pražských obvodech. Republiku jinak ovládla oranžová. Jedno křeslo získali také komunisté. Za Znojemsko v Senátu usedne stávající poslankyně KSČM Marta Bayerová.

Volby jako referendum o Topolánkovi

Prezident ve svém komentáři učinil silné prohlášení vůči premiérovi a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Strany, v níž Klaus zastává post čestného předsedy.

"Ty volby nejsou o hloubce programu, já si myslím, že lidé si vždy vyberou nějaký symbol těch voleb. Tyhle volby byly referendem o Mirku Topolánkovi," domnívá se.

Podle hlavy státu lidé tímto hlasováním dali najevo, že si přejí zásadní změnu.

„Oni řekli, že chtějí změnu politiky v tom smyslu, že chtějí změnit styl politiky." Přejí si ubrat arogance a dát politice obsah, myslí si prezident.

Do ODS se nevměšuji, tvrdí její čestný předseda

Klaus musel reagovat také na kritiku, která přišla poté, co prezident navštívil předvolební mítink ODS na Staroměstském náměstí v Praze. Opozice míní, že porušil svoji deklarovanou nadstranickost.

„Nebylo to žádným zásadním zásahem do voleb. Trvám na tom, že zůstávám nadstranickým prezidentem. Já trvám na tom, že nadstranickost je daná tím, jak se člověk chová v pravomocech daných Ústavou. Tady měřte moji nadstranickost," vyzval Klaus.

Odmítl zároveň spekulace, že spolu s Topolánkovými kritiky - pražským primátorem Pavlem Bémem a některými dosluhujícími hejtmany - připravuje odstavení Mirka Topolánka z postu předsedy vlády.

„Nejsem si vědom toho, že bych se vměšoval do ODS," tvrdí Klaus. Podle něho to tak může vnímat pouze extrémně přecitlivělý člověk.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy