reklama
 
 

Klaus kritizuje vládní reformu penzí, je prý uspěchaná

4. 3. 2011 15:31
Koaliční ministři kritiku odmítají, naopak ekonomové dávají Klausovi zapravdu

Praha - Vládní plán důchodové reformy má dalšího výrazného kritika.

Po členovi expertního týmu NERV Miroslavu Zámečníkovi se do změn v penzích opřel také prezident Václav Klaus.

Podle hlavy státu vláda schválila plán reformy příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Navrhovaná reforma není podle něj propojením návrhů politických stran, které je nezbytné pro její přijetí veřejností.

Svůj názor na reformu Klaus zveřejnil v páteční MF Dnes.

Reakce koaličních ministrů na sebe nenechala dlouho čekat, Klausova slova shodně odmítli.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) v podstatě zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla - na jakémkoliv relevantním fóru, tedy i v médiích - seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba," uvedl Klaus.

Podle něj nedošlo za celé roky, kdy se o důchodové reformě diskutuje, k propojení stranických návrhů.

"Existovaly pouze vzájemně nepropojené dokumenty jednotlivých politických stran, které se však většinou dostávaly do rukou veřejnosti pouze při volebních kampaních. Odvažuji si říci, že tímto 'propojením', nezbytným pro přijetí jakékoliv reformy tohoto typu naší veřejností, které se tato věc týká především, není ani současný vládní návrh," míní prezident.

Celá důchodová reforma by podle Klause měla vycházet z "naprosté elementární pravdy", že současný demografický vývoj vylučuje, aby se v průměru odcházelo do důchodu téměř 20 let před průměrným věkem dožití a aby se nadále udržovala těsná závislost mezi výší předcházejících příjmů a státem vypláceného důchodu.

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," píše prezident.

Hlava státu vládě vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje, že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyšší daně z přidané hodnoty.

Kalousek: Debatovalo se 15 let, teď už musíme konat

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se proti kritice, že vláda schválila reformu příliš rychle a bez diskuse, ohradil.

Co na to ekonomové

 • Markéta Šichtařová, Next Finance: "Je pravda, že stávající podoba návrhu reformy je slepencem sice detailních, ale zato málo koncepčních jednotlivých návrhů."
 • Pavel Sobíšek, UniCredit Bank: "Vláda do veřejnosti vychrlila spoustu technických parametrů reformy, ale zatím vůbec nezačala se srozumitelným vysvětlováním, proč je reforma nutná."
 • Peter Chrenko, PwC ČR: "Státem vyplácený důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový. Tato teze nebyla dostatečně odbornou veřejností prodiskutována a má zásadní dopad i na nastavení daňového a pojistného systému, který ministerstvo financí již dlouhodobě připravuje."
 • Petr Sklenář, Atlantik finanční trhy: "Lidé se nedozvěděli, proč reforma vzniká, jaké jsou parametry a podmínky celkového penzijního systému či další osud státního příspěvku na připojištění. V tomto vláda selhala a vše se nechtěně smrsklo jenom na sjednocení DPH."

Zdroj: ČTK

"Závěry projednala i Národní ekonomická rada vlády. Počet podkladů a analýz byl skutečně dostatečný," řekl deníku ministr. Drábek nyní připravuje návrh na důchodovou reformu v paragrafovém znění. O reformě hodlá koalice jednat i s opoziční ČSSD.

Klausova slova se nelíbí ani ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). "Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," prohlásil.

Také ODS hodnocení svého "otce zakladatele" odmítla. "Každý rok odkladu reformy ohrožuje výplatu penzí, součastný stav je neudržitelný," řekl ministr průmyslu Martin Kocourek.

Nečas chce jednat i s ČSSD

Premiér Petr Nečas (ODS) reagoval tiskovým prohlášení, ve kterém uvádí, že práce na penzijní reformě byly zahájeny již v minulém volebním období a všechny její etapy byly rozpracovány. "Reforma nebyla dokončena jen kvůli svržení vlády opozicí. Dnes již není čas otálet, současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací," uvedl Nečas.

Ministerský předseda dodal, že vláda bude o návrhu reformy jednat s opoziční ČSSD, sociálními partnery i zástupci zaměstnavatelů. Kabinet prý chce také trpělivě vysvětlovat své návrhy veřejnosti. "Jednotlivé detaily ještě budou upřesňovány," zdůraznil Nečas.

autoři: Domácí, ČTK | 4. 3. 2011 15:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama