Klaus jmenoval Fialu. Přichází ministr s úctou v oboru

Domácí Domácí, Jana Černá
2. 5. 2012 12:08
Petr Fiala nastupuje po měsíčním bezvládí na ministerstvu školství
Petr Fiala s Václavem Klausem při jmenování.
Petr Fiala s Václavem Klausem při jmenování. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství se ve středu po měsíci hledání dočkalo nového šéfa. V dopoledních hodinách jmenoval prezident Václav Klaus do funkce Petra Fialu, dosavadního prorektora Masarykovy univerzity v Brně.

Nestraníkovi Fialovi nabídl post premiér Petr Nečas (ODS), a to bez vědomí vicepremiérky Karolíny Peake. Fiala nabídku v pondělí přijal a s jeho nominací nakonec souhlasili všichni koaliční partneři.

"Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím, ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat resort," uvedl Fiala v pondělí poté, co úřad vlády oznámil, že se s premiérem Nečasem dohodl na nástupu do vlády.

Fiala na ministerstvu nahradí dlouhodobě kritizovaného Josefa Dobeše (VV). Ten podle svých slov odešel na protest proti škrtům ve svém resortu, které by zasáhly i do platů učitelů.

"Věřím, že se tato významná funkce touto cestou dostává do správných rukou," řekl při jmenování nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy prezident, který v minulosti Dobeše označil za nejlepšího novodobého ministra školství.

Provede reformu, proti které sám protestoval

Prezident Fialovi popřál, aby se mu v jeho nelehké funkci dařilo, aby navázal na to, co se ve školství v minulé době podařilo vykonat.

"Jsem si velmi dobře vědom vážnosti úkolu, který na sebe beru a který přijímám s velkou pokorou," reagoval Fiala. Podotkl, že školství v současnosti čelí mnoha výzvám a problémům.

"Jsem poslední, kdo by si myslel, že může všechny vyřešit, ale slibuji, že funkci budu vykonávat z plných sil," řekl. Dodal, že do výkonu nové funkce hodlá vložit všechny své znalosti a zkušenosti.

Nový ministr bude muset ještě letos školám kvůli škrtům sebrat celkově 2,5 miliardy korun. Kromě toho se bude muset vyrovnat i s čerpáním prostředků z evropských fondů, dalším zádrhelem působení jeho předchůdce.

Čeká ho i prosazování reformy vysokého školství, kterou ještě jako rektor kritizoval.

Podívejte se, jak to vypadalo při jmenování na Hradě:

Fialovi nechybí rozsáhlá podpora jak mezi politiky, tak z akademických řad. Pouze v dobrém se o něm vyjadřuje například jeho nadřízený - rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Jeho místo Fiala zastával do roku 2011, od té doby působil jako prorektor.

Bek ho považuje za velmi slušného člověka, který má své hodnoty, za nimiž si stojí, ale také realistu schopného dělat rozumné kompromisy. "Má schopnost nejednat unáhleně, dobře si věci promyslet a nejednat v afektu," řekl.

Politici: Bude odborníkem na svém místě

Nový ministr pak především splňuje jedno z hlavních kritérií koaličních partnerů, kterým byla vysoká profesní odbornost. "Bavili jsme se s panem premiérem o tom, že by měl resort připadnout odborníkovi," uvedla k tomu vicepremiérka již v počáteční fázi hledání vhodného kandidáta.

Profesor politologie Fiala má značné zkušenosti jak v akademické oblasti, tak v roli manažera.

Kromě šéfování druhé největší univerzitě v Česku například několik let předsedal České konferenci rektorů. V současnosti působí jako prorektor pro akademické záležitosti a jako ředitel Mezinárodního politologického ústavu.

Šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09) v České televizi řekla, že Fiala "velmi dobře rozumí školství, má dobré zkušenosti s čerpáním evropských fondů a má prestiž".

Spolupráce s premiérem Nečasem navíc pro Fialu nebude novinkou - loni se stal jeho vědeckým poradcem pro výzkum, členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace je pak již od roku 1998.

Po odborné stránce uznává Fialu i opoziční ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy