Klaus 2003: Důvody amnestie se nesmějí tajit

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 2. 2013 21:07
Prezident nesmí říkat, že důvody amnestie nemusí uvádět, sdělil Klaus. Před 10 lety
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Když se Václav Klaus v lednu 2003 poprvé ucházel o prezidentský úřad, ve svém projevu před poslanci a senátory mimo jiné řekl, že prezident nesmí zpochybňovat amnestii skrýváním důvodů a prezidentská kancelář nesmí argumentovat, že důvody nemusí uvádět.

Kromě toho také poděkoval Václavu Havlovi za vše, co pro Českou republiku vykonal, a vyslovil přesvědčení, že i v pozdějším "jeho hodnocení bude převažovat znaménko plus".

Když Václav Klaus předstupoval 15. ledna 2003 před poslance a senátory s projevem, činil tak dle svých slov "s plnou vážností, zodpovědností a pokorou" a nastínil jim své představy o vykonávání prezidentské funkce.

Za 10 let Klaus v otázce amnestie i Havla zcela otočil

Při této příležitosti se dotknul také otázky milostí a amnestie.

"I s nimi je třeba šetřit a v žádném případě se nesmí dopustit jejich zpochybňování skrýváním důvodů jejich udělení či argumentováním úředníků prezidentské kanceláře, že prezident důvody těchto výjimečných aktů nemusí uvádět," lze se stále dočíst přímo na Klausových stránkách klaus.cz v sekci Projevy a vystoupení.

Klausův tajemník Ladislav Jakl.
Klausův tajemník Ladislav Jakl. | Foto: Ludvík Hradilek

Přitom pravé důvody amnestie či její pisatele nyní již měsíc a půl zatvrzele odmítá sdělit, stejně jako prezidentská kancelář, a argumentují právě tím, že prezident nikomu nemusí sdělovat důvody, které ho k tomuto kroku vedly.

Jako před několika dny Klausův tajemník Ladislav Jakl v odpovědi občanské společnosti Lepší Kladno:

"Kancelář prezidenta republiky posoudila vaši žádost o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím jako nedůvodnou. Jde o ústavní právo prezidenta republiky, které nemusí nikomu zdůvodňovat, a žádost se proto odkládá," píše Jakl.

Občanské sdružení: Čekáme, že Klaus dodrží slovo

Na zmiňovaný deset let starý projev, jímž se Klaus ucházel o post prezidenta, upozornilo právě sdružení Lepší Kladno, obrátilo se na prezidenta, odkazuje na jeho "veřejný příslib" a žádá o uvedení důvodů, skutečných motivací a spolupracovníků výjimečného aktu amnestie, který vyhlásil v novoročním projevu.

"Očekáváme, že pan prezident dostojí svému slovu, jeho dosavadní postoj chceme chápat pouze jako opomnění. Nikdy není pozdě přiznat chybu a napravit ji," říká mluvčí sdružení Milan Hamerský.

Klausův projev z ledna 2003 je pozoruhodný ještě v jedné pasáži. V té, ve které děkuje odcházejícímu prezidentovi Václavu Havlovi "za všechny významné pozitivní věci, které pro naši republiku (…) v zahraničně politické oblasti učinil".

Na širší zhodnocení jeho přínosu pro věc České republiky nebyla podle jeho tehdejších slov ještě ta nejvhodnější doba, tu měl přinést až "klidnější a objektivnější historický odstup". 

Kandidát na prezidenta Václav Klaus přesto tehdy dodal:  "Jsem přesvědčen, že v jeho hodnocení bude převažovat znaménko plus. Odcházející politik si sotva může přát více."

 

Právě se děje

před 42 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy